دانشنامه سنگ های ساختمانی

نکات مهم در انتخاب سنگ مناسب برای شومینه و کانتر

نکات مهم در انتخاب سنگ مناسب برای شومینه و کانتر

دو نمونه سازه سنگی که به دکوراسیون منزل زیبایی و جذابیت می‌بخشد، شومینه سنگی و کانتر آشپزخانه هستند. شومینه از جمله لوازم دکوراتیو در منزل است که حتی دیدن آن در محیط حسی از گرما، دلنشینی، نرمی و راحتی را تداعی می‌کند و کانتر زیبایی خاصی را به دکوراسیون و از جمله آشپزخانه می‌بخشد. اگر این اجزا با استفاده از سنگ‌های طبیعی ساخته شوند، فضایی دلپذیر ایجاد کرده و ظاهر زیبایی برای خانه شما به ارمغان می‌آورد. به طوری که فضای منزل شما کاملا متمایز می‌گردد. علاوه بر این با وجود استفاده از سنگ گرما برای مدت طولانی‌تری درون شومینه باقی مانده و فضای خانه در طول ماه‌های زمستان گرم‌تر می‌شود. با این وجود اگر به دنبال خرید سنگ مناسب برای شومینه و کانتر خانه خود هستید، به نکاتی که در ادامه مقاله به شما گوشزد شده‌اند، توجه کنید. 

سنگ شومینه باید بادوام باشد

سنگی که در فروشگاه سنگ برای شومینه انتخاب می‌کنید، نباید دربرابر گرما ذوب شود و باید به راحتی و بدون آسیب گرما را جذب و منعکس کنند. از بین سنگ‌ها، سنگ مرمریت، سنگ لایمستون و گرانیت رسانای حرارتی عالی هستند و به همین دلیل می‌توانند برای مدت طولانی‌تری گرما را در محفظه آتش نگه دارند. بنابراین با انتخاب یک سنگ مناسب شومینه به طور ذاتی سطحی بادوام و ضدخش خواهد داشت که در برابر استفاده روزمره مقاومت می‌کند.

سنگ شومینه باید بادوام باشد

سنگ شومینه و کانتر به نگهداری کمی نیاز دارند

از بین سنگ‌های طبیعی برای شومینه و کانتر، سنگ گرانیت محبوب‌ترین است و می‌تواند در برابر خراش از خود مقاومت نشان دهد. به طوری که بعید است پس از مدتی ترک بردارد و یا آثار خرابی در آن دیده شود. بنابراین میزان تعمیر و نگهداری آن به حداقل رسیده است. بالعکس سنگ مرمریت بسیار مستعد خراش و لکه است. بنابراین نباید که لیوانی را بدون زیر لیوانی بر روی شومینه بگذارید یا مثلا سنگ لایم استون نیز نیاز به آب‌بندی با رزین دارد. بنابراین باید سنگ مناسبی را برای شومینه خود انتخاب کنید که تا مدت‌های طولانی نیاز به تعمیر نداشته و تنها گردگیری و شستشو با آب و مواد شوینده ملایم برای آن کافی باشد.

به نوع گردگیری سنگ شومینه توجه کنید

اگر انتخاب درستی در سنگ شومینه داشته باشید، صرفاً گردگیری و مراقبت سبک برای حفظ جذابیت و جلوگیری از تشکیل دوده در سنگ کافی خواهد بود. اما گاهی اوقات ممکن است ناحیه‌ای از سنگ تغییر رنگ دهد که در این صورت بهتر است از یک سرویس سنگ‌شویی حرفه‌ای برای بازسازی آن استفاده کنید. زیرا که برخی از سنگ‌های شومینه و کانتر نسبت به شوینده‌ای اسیدی حساس هستند. از طرفی دیگر لکه‌های جزئی بر روی سنگ را می‌توان با یک پارچه یا اسفنج مرطوب پاک کرد. البته بهتر است که شیوه‌ی تمیز کردن سنگ را از فروشنده بپرسید. 

به نوع گردگیری سنگ شومینه توجه کنید

قیمت سنگ را در نظر بگیرید 

یکی از مواردی که بهتر است هنگام انتخاب سنگ در نظر داشته باشید، قیمت آن است. انواع سنگ شومینه و کانتر وجود دارد؛ اما باید دید با بودجه‌ای که شما در نظر دارید کدام سنگ و با کدام قیمت مناسب‌تر است. برای مثال سنگ‌هایی مانند سنگ مرمر و گرانیت ممکن است نیاز به فرآیندهای خاصی داشته باشند تا مناسب شومینه‌های دلخواه شما شوند. این نمونه سنگ‌ها بسیار سنگین بوده و باید یک نصاب حرفه‌ای برای شما این کار را انجام دهد. در غیر این صورت برایتان هزینه‌های اضافی به همراه خواهد داشت.

سنگ شومینه باید نسبت حرارت مقاوم باشد

باید سنگی را برای شومینه خود انتخاب کنید که مقاومت بالایی به ویژه در برابر حرارت داشته باشد. در این‌صورت خیال شما بابت سنگی که شومینه دارد راحت است. همچنین برای کانتر آشپزخانه هم استفاده از چنین سنگی می‌تواند خیال شما را از بابت قرار دادن قابلمه داغ بر روی سنگ راحت کند.

سنگ مناسب شومینه و کانترمقاومت فشاری دارد

سنگی که مناسب شومینه و کانتر باشد بسته به نوع طراحی آن، باید مقاومت فشاری قابل قبولی از خود نشان دهد. به این معنا که چه دربرابر فشار و چه ضربه مقاومت کند. در نتیجه شما می‌توانید وسایل سنگین را بر روی آنها قرار دهید و نگرانی از بابت ترک خوردن نداشته باشید.

توجه کنید که سنگ شومینه و کانتر ترک نداشته باشد

توجه کنید که سنگ شومینه و کانتر ترک نداشته باشد

سنگی که خریداری می‌کنید نباید ترک داشته باشد. زیرا که این ترک‌ها به مرور زمان باعث شکسته و خرد شدن سنگ می‌شوند. این موضوع در سنگ‌های مرمریت بیشتر اهمیت را دارد. زیرا این دسته سنگ‌ها ترک‌های بیشتری دارند. اما ممکن است همه این ترک‌ها، باعث شکستگی سنگ نشوند. 

جمع بندی 

شومینه و کانتر جز دکوراسیون داخلی منازل هستند که به آن زیبایی و فضاهایی دلپذیر را می‌بخشند. با این حال مهم‌ترین نکته در این موارد انتخاب سنگی مناسب است. هر نوع سنگ مناسب شومینه و کانتر نخواهد بود و باید هنگام انتخاب سنگ معیارهایی را مدنظر داشت تا بهترین خرید با قیمتی مناسب صورت پذیرد. 

سوالات متداول 

1. مقاومت سنگ شومینه در چه حدی باید باشد؟

سنگ شومینه باید بتواند دربرابر گرما از خود مقاومت نشان دهد و به‌راحتی و بدون آسیب گرما را جذب و منعکس کند.

2. درصورت تغییر رنگ سنگ شومینه چه باید کرد؟

اگر سنگ شومینه دچار تغییر رنگ شد حتما باید از یک سرویس سنگ‌شویی حرفه‌ای برای بازسازی آن استفاده کرد و در غیر این صورت تنها گردگیری و شستشو با آب و مواد شوینده ملایم برای آن کافی است.

3. مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام خرید سنگ شومینه و کانتر در نظر گرفت، چیست؟

سنگ شومینه و کانتر نباید ترک داشته باشد؛ زیرا که این ترک‌ها به مرور زمان باعث شکسته و خرد شدن سنگ می‌شوند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.