سنگ اسلب چیست

سنگ اسلب چیست و چه کاربردی در فضای ساختمان دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه هایی با قابلیت بیشتر در زمینه فراوری سنگ های ساختمانی، سنگ هایی به نام سنگ اسلب فراوری و تولید می شوند که به خاطر زیبایی خاص آن ها، بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته اند.

سنگ اسلب چیست

سنگ های ساختمانی با ابعاد نسبتا بزرگ را سنگ اسلب می گویند، ابعادی که معمولا بزرگتر از ۱۲۰*۲۲۰ سانتی متر می باشد. برای تولید سنگ اسلب از سنگهای ساختمانی خام سالم با ابعاد بزرگ که اصطلاحا به آنها کوپ سنگ گفته میشود استفاده می کنند. تمام سنگ ها اعم از سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ مرمریت و سنگ گرانیت را میتوان به صورت اسلب تولید کرد.

قیمت سنگ اسلب

هزینه فرآوری سنگ خام جهت تولید سنگ اسلب نسبتا ۲ برابر می باشد و همچنین ضخامت این سنگ عموما از ۲ سانتی متر بیشتر می باشد. علت بالا بودن قیمت سنگ اسلب نسبت به سنگ های طولی به دو علت می باشد.

۱- هزینه بالای فرآوری سنگ اسلب نسبت به سنگ های ساختمانی دیگر

۲- خرید سنگ خام سالم یا همان کوپ سنگ با ابعاد بزرگتر، قیمت بالاتری نسبت به سنگ های خام و بی قواره دارد.

۳- فرآیند برش و صیقل دادن این سنگ‌ها دشوار و حساس است.

کاربرد سنگ اسلب

سنگ اسلب به دلیل ابعاد بزرگی که نسبت به سنگ طولی دارد، سطح وسیع تری از سنگ ساختمانی را به نمایش می گذارد که همین امر باعث شده این سنگ زیبایی های طبیعی، خاص و منحصر به فرد سنگ را بیشتر به نمایش بگذارد همچنین جلوه ای بسیار لوکس به فضای ساختمان می دهد. به همین جهت امروزه طراحان فضای داخلی در طراحی خود بیشتر از قبل از این سنگ استفاده می کنند.

بیشترین کاربرد سنگ اسلب در دیوار های لابی، سالن های بزرگ، بعضی از دیوار های خاص ساختمان مانند دیوار شومینه، کانتر آشپزخانه، روشویی سرویس بهداشتی، … می باشد. همچنین از این سنگ با ضخامت بیشتر از ۲ سانتی متر در تولید محصولات تزئینی استفاده میشود.

یکی دیگر از کاربردهای سنگ اسلب استفاده در لایت باکس ها می باشد. سنگ های اسلب مرمر به دلیل گذر نور از خود زیبایی خاصی دارند.

کاربرد سنگ اسلب

مزایای کاربرد اسلب سنگ

  • زیبایی هرچه بیشتر
  • عدم یکنواختی
  • مقاومت بیشتر در برابر آب و رطوبت نسبت به چوب
  • سهولت در نصب و اجرا
  • قیمت مناسب نسبت به متریال های دیگر

با توجه به ارائه متد های جدید طراحی داخلی ساختمان از سوی آرشیتکت ها و طراحان فضای داخلی ساختمان و توجه ویژه به استفاده از اسلب های لوکس در مکان های مختلف، کاربرد سنگ های اسلب نیز روز به روز بیشتر می شود.

در حال حاضر فرآوری سنگ به صورت اسلب بر روی بسیاری از سنگ ها قابل اجرا بوده و در صورت اجرای صحیح مراحل برش، ساب و کالیبراسیون، می توان در فضا های مختلفی از اسلب استفاده نمود. ضمن اینکه در روش فرآوری اسلب، استحکام سنگ نسبت به روش های قدیمی افزایش یافته و عمر سنگ بیشتر می شود.

کارخانه، نمایشگاه و فروشگاه ملت سنگ با بیش از یک دهه فعالیت، تمامی سنگ های ساختمانی را در ابعاد اسلب تولید و فراوری می کند.

سوالات متداول

سنگ اسلب با سنگ تایل تفاوت دارد؟

بله سنگ اسلب در ابعاد بزرگتری فرآوری می شود.

از سنگ اسلب برای کف هم استفاده می شود؟

بله از این سنگ برای کف (Storey) هم استفاده می شود

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin