سنگ نما رومی

سنگ نما رومی چیست؟

امروزه ساختمان ها ظاهر های متفاوتی دارند که با مصالح مختلفی هم ساخته می شوند. نما رومی و سنگ نما رومی از جمله پر استفاده ترینِ این نماها و مصالح ساختمانی به حساب می آیند.

نما یا ظاهر بیرونی ساختمان از این جهت مهم است که (علاوه بر مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم)، اولین عامل در جذب هر ببینده ای است. فرقی نمیکند ببینده، ساکنِ ساختمان یا مرتبط با افراد ساکن و یا عابر باشد، در هر حال نمای خارجی ساختمانی اولین عاملی است که هر ببینده را جذب یا دفع میکند.

پس طبیعتا باید ظاهری برای ساختمان انتخاب کرد که زیبا، باشکوه، مناسب آب و هوای منطقه، مناسب کاربری ساختمان، … باشد و مهمتر از همه عمر ساختمان را هم افزایش دهد. یکی از نماهایی که تقریبا همه این ویژگی ها را دارد، نمای رومی است.

نمای رومی چیست؟

نمای رومی سبکی از معماری است که از بناهای خاص کلاسیک روم و یونان قدیم الهام گرفته است. اما ورود آن به ایران دستخوش تغییرات شد و المان‌هایی از ایران باستان نیز به آن وارده شده است.

بخشیدن یک ظاهر با شکوه و پر ابهت، پیچیده و گران قیمت به ظاهر ساختمان های جدید از ویژگی هایی هستند که مالکان و معماران را ترغیب به استفاده از نمای رومی میکند.

قیمت سنگ نما رومی

و در کنار این ویژگی ها باید زیبایی خیره کننده نمای رومی را هم به آن اضافه کنیم. که این زیبایی را مدیون مشخصات خاص این سبک از نمای خارجی هستیم. مانند:

 • استفاده از سنگ نما
 • استفاده از ستون‌هایی کوتاه و بلند
 • اجرای قوس‌های بزرگ و نقش‌های برجسته
 • برخورداری از سقف بلند
 • تقارن در فواصل پنجره‌ها و ستون‌ها
 • استفاده از اشکال هندسی
 • قرینه بودن تمام اجزا
 • استفاده از سنگ نما رومی سفید یا زمینه روشن

اما آیا واقعا استفاده از نمای رومی هزینه بر است؟ برای پاسخ به این سوال باید مصالح مورد استفاده در این سبک را بررسی را کرد.

سنگ نمای رومی

بارزترین ویژگی نمای خارجی رومی، استفاده از سنگ ساختمانی طبیعی در ساخت آن می باشد. به ویژه سنگهای نما مانند تراورتن، گرانیت، مرمر، … . به همین دلیل بسیاری بر این باورند که نمای رومی، نمایی هزینه بر است. شاید خرید سنگ ساختمانی کمی گران به نظر برسد، اما در مقابل مزایای بسیار خوبی دارد. مانند:

 1. از جمله مصالح در دسترس و به نسبت ارزان در ایران است
 2. دارای مقاومت بسیار بالایی است
 3. جلب توجه کننده است
 4. تنوع رنگ و طرح بسیار زیادی دارد
 5. عمر طولانی دارد

ترکیب و هماهنگی فوق العاده نمای رومی و سنگ ساختمانی باعث شده است نمای رومی به یک ظاهر پر زرق و برق، تجملاتی، لوکس، شیک و به نوعی سلطنتی تبدیل شود.

و در انتها برای نمای رومی می توانید از سنگهای نمای مختلفی استفاده کنید که این شکوه و عظمت را داشته باشند. برای مشاهده تمام این سنگها به سایت ملت سنگ مراجعه کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید