کیفیت سنگ ساختمانی

کیفیت سنگ ساختمانی به چه عواملی بستگی دارد؟

سنگ طبیعی متریالی است که بیشتر به دلیل مقاومت بالا و زیبایی خیره کننده اش، معروف می باشد. دلیل بالا بودن قیمت سنگ ساختمانی هم، مربوط به همین دو عامل می شود.

اما میزان مقاومت سنگ، رابطه مستقیمی با میزان کیفیت سنگ ساختمانی دارد. این بدین معنا است که فارق از نوع جنس سنگ ساختمانی، هرچقدر کیفیت سنگ در زمان تولید و فرآوری بیشتر باشد، مقاومت سنگ هم افزایش می بابد.

کیفیت سنگ ساختمانی هم به موارد متعدد و مهمی بستگی دارد. مواردی که همگی باید در کارخانه های تولید سنگ ساختمانی به آنها توجه شود. این فاکتورها را در ادامه می خوانیم.

عوامل موثر بر کیفیت تولید سنگ ساختمانی

سنگهای ساختمانی طبیعی معمولا با روش های مختلفی از معدن استخراج می شوند. مانند:

  • استخراج به روش مواد ناریه
  • استخراج به روش چال موازی
  • استخراج به کمک سیم برش
  • استخراج به کمک تیغه های برنده و …

نکته مهم در زمان استخراج سنگ طبیعی این می باشد که سنگ ساختمانی را به گونه برش دهند که سنگ لاشه و ترک در کوپ سنگ ایجاد نمیشود. و یا میزان آن را تا حد ممکن پایین بیاورند.

ضخامت سنگ ساختمانی

مساله مهم در تعیین کیفیت سنگ نما در کارخانه های سنگبری اتفاق می افتد. بنابراین کارخانجات تولید کننده سنگ باید موارد زیر را تمام و کمال به خوبی انجام دهند.

برش سنگ ساختمانی

سنگهای طبیعی معمولا به صورت کوپ به کارخانه فرستاده می شوند. و در کارخانه بسته به نوع جنس سنگ، آنها را در ابعاد رایج یا سفارشی برش می دهند.

لازم به ذکر است که روش های برش سنگهای ساختمانی نرم و سخت، متفاوت هستند.

در زمان برش سنگ، هرچقدر لغزش سنگ بر روی ریل های برش، کمتر باشد، سنگ دقیق تر برش می خورد. همین موضوع بر روی میزان ضخامت سنگ تاثیر می گذارد.

یعنی هرچقدر لرزش کمتر باشد، ضخامت سنگ ساختمانی یکسان تر می شود. همچنین یک برش باکیفیت برشی است که زوایای سنگ را تا حد ممکن گونیا برش دهد.

فرآوری سنگ ساختمانی

نوع فراوری سنگ ساختمانی

سنگهای ساختمانی بسته به نوع جنسی که دارند، عملیات فرآوری سنگ، بر روی آنها انجام می شود. فرآوری سنگ به قصد افزایش عمر و افزایش زیبایی سنگ انجام می شود.

فراوری سنگ به روش های مختلفی انجام می گیرد. استفاده از رزین، اپوکسی، توری، گیوتین، بادبر، … ازجمله این روش ها هستند. انتخاب کدام نوع فرآوری بر اساس نوع سنگ و نوع کاربری سنگ انجام می گیرد.

میزان ساب و صیقلی شدن سنگ ساختمانی

اکثر سنگهای ساختمانی به صورت ساب خورده و صیقلی از کارخانه خارج می شوند. زیرا سنگهای براق و صیقلی طرفداران بیشتری دارند. به خصوص مرمریت ها و مرمرها. همچنین سطح سنگ را از وجود خش های ایجاد در زمان تولید آن، از بین می برد.

بنابراین هرچقدر از مواد باکیفیتی برای ساب کردن سنگهای ساختمانی استفاده شود، کیفیت سنگ افزایش می باشد. علاوه بر این باید دستگها های مخصوص ساب به صورت یکنواخت بر روی سطح سنگ حرکت کنند.

ساب پذیری سنگهای ساختمانی

زیرا در غیر این صورت، سنگ ساختمانی ای خواهیم داشت با ابعاد و ضخامت متفاوت.

این سه مورد از مهمترین فاکتورهایی هستند که تاثیر فراوانی بر روی کیفیت سنگ ساختمانی می گذارند. عوامل دیگری هم مانند میزان تصفیه بودن آب، شست و شو نهایی سنگ، …موارد بعدی هستند.

که در مقایسه با موارد بالا در سطح بعدی از کیفیت سنگ طبیعی بررسی می شوند. برای خرید سنگهای باکیفیت به وبسایت ملت سنگ مراجعه کنید. مجموعه ملت سنگ با بیش از ۱ دهه فعالیت در این زمینه، استاندارد ترین سنگ های ساختمانی را وارد بازار سنگ می کنند.

سوالات متداول

تمیز کردن سنگ های صیقلی راحت است یا سنگهای مات؟؟

طبیعا سنگهای صیقلی. اما بهترین کار برای تمیز کردن راحت تر سنگ، این است که در همان دقایق اول لکه های ایجاد شده را با یک دستمال از بین برد.

نوع رنگ زمینه سنگ ساختمانی بر روی کیفیت آن تاثیر می گذارد؟

خیر. این مورد بر روی قیمت سنگ موثر است.

سنگهایی ساختمانی که داره رگه یا هاله هستند از کیفیت پایینی برخودار هستند؟

خیر این رگه ها در بافت سنگ وجود دارند. سطح سنگ باید صاف و عاری از حفره یا لکه های ناهماهنگ باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin