مصنوعات سنگی

انواع مصنوعات سنگی و روش ساخت آنها

با افزایش تقاضا برای خرید سنگ ساختمانی، استخراج سنگ طبیعی از معادن بیشتر شده است. استخراج بیشتر سنگ از معادن باعث شده که ضایعات سنگی در کارخانه های تولید و فراوری سنگهای ساختمانی افزایش یابد.

برای از بین بردن سنگهای باطله، تولید کنندگانِ سنگِ ساختمانی تصمیم گرفتند، از این باطله ها استفاده کنند. به همین دلیل شروع به ساخت مصنوعات سنگی کردند.

این کار چند نکته مثبت در پی داشت.

  • مشکل ضایعات سنگی از بین رفت.
  • محصولات جدید سنگی ساخته شد.
  • مشکلات زیست محیطی کمتری ایجاد شد.
  • از سنگهای طبیعی نهایت استفاده شد. که خوده این عامل باعث شده، ذخایر معادن سنگ در زمان کوتاه تمام نشوند.
  • از لحاظ هزینه هایی استخراج، تولید و فراوری سنگهای ساختمانی صرفه اقتصادی دارد.

مصنوعات سنگی شامل ابزار و وسایل متفاوتی می باشد که آنها را در زیر بیان کرده ایم. اما ابتدا به روش ساخت مصنوعات سنگی می پردازیم.

انواع سنگ ساختمانی

روش ساخت مصنوعات سنگی

مصنوعات سنگی شامل محصولات متفاوتی می باشد که بسته به نوع محصول، ساخته می شود. سنگ مصنوعی، پودر سنگ، آبنمای سنگی، ستون و نیمکتهای سنگی، روشویی سنگی، مجسمه سنگی، آسفالت های مخصوص، … از این دست محصولات هستند.

طبیعتا برای ساخت محصولاتی تزیینی مانند آلاچیق سنگی، ستون، نیمکت، آبنما، روشویی، مجسمه، حتی میز غذاخوری یا میزهای کوچک، … نیازی نیست به باطله های سنگ نما موادی اضافه شود.

بلکه ضایعات سنگی به کارگاه های سنگبری فرستاده می شوند و در آنجا با ماشین آلات مخصوص، سنگهای شکسته شده را برش می دهند. و سپس بعد از اتمام ساخت، سطح سنگ را صیقلی می کنند. در حقیقت این سنگ ها بصورت شکسته، ابزار خورده و یا حجاری شده فرآوری می گردند.

اما برای ساخت موادی مانند آسفالت های مخصوص، سنگ مصنوعی، ابتدا سنگهای باطله را به قطعات ریزتر خُرد می کنند. سپس آنها را با مواد شیمیایی دیگر مخلوط کرده و در طی انجام عملیاتی بر روی این مواد، آنها را به ماده مورد نظر تبدیل می کنند.

راحت ترین استفاده مجدد از باطله های سنگی، ساخت پودر سنگ است. البته پودر سنگ را از سنگهای ساختمانی نرم تولید می کنند. سنگهای ساختمانی نرم مانند سنگ مرمریت و سنگ تراورتن.

قیمت سنگ ساختمانی

انواع مصنوعات سنگی

در بالا نمونه هایی از مصنوعات سنگی را بیان کردیم. اما لازم است این نکته را هم بیان کنیم که از ضایعات سنگهای نما، علاوه بر محصولات بالا، سنگهای ساختمانیه جدیدی هم تولید می شود.

سنگ آنتیک، سنگ مالون، سنگ بادبر، سنگ گیوتین و سنگ کوبیک از این دست سنگها می باشند. البته سنگهای باطله برای ساخت این سنگها کمی مخصوص تر از سنگهای باطله دیگر است.

زیرا از این سنگها برای کفپوش ساختمان، نمای داخلی و خارجی، پوشش دیوار ها، پله و راه پله، … استفاده می شود.

فروشگاه ملت سنگ، کارخانه معتبری است که دارای سالها تجربه در زمینه استخراج و تولید انواع سنگ ساختمانی می باشد.

شما می توانید به وبسایت، فروشگاه یا کارشناسان مجموعه تماس برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

سوالات متداول

در ساخت مصنوعات سنگی مانند آبنما از چه روش هایی استفاده می شود؟

بستگی به نوع محصول، سفارش مشتری، … دارد. اما به صورت کلی از روش های قلمزنی سنگ حجاری و خراطی سنگ، طلاکوبی و فیروزه کوبی، معرق سنگ، مرصع کاری، مشبک سنگ، تراش سنگ، … استفاده می شود.

از چه سنگهای ساختمانی، مصنوعات سنگی ساخته می شود؟

از تمام سنگهای ساختمانی. اما سنگهایی که سخت هستند (مانند گرانیت)، ضایعات بیشتری تولید می شود.

مقاومت سنگهای ساختمانی در استفاده مجدد کم میشه؟

خیر. اما در ترکیب با مواد دیگر ممکن است تغییر (Change) کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin