انواع سنگ پله

انواع سنگ پله و ویژگی های آنها

پله و راه پله از مهمترین بخش های هر ساختمانی می باشد. امروزه نمیتوان ساختمانی را پیدا کرد که در آن از پله استفاده نکرده باشند. سنگ ساختمانی پر مصرف ترین متریالی است که برای ساخت پله و دیواره پله استفاده می شود.

زیرا راه پله جز قسمت هایی از ساختمان است که در دید همه افراد قرار دارد. از صاحب ملک گرفته تا افرادی که جز افراد ساکن ساختمان نمی باشند پس باید از لحاظ دید بصری، راه پله زیبا و شیک باشد.

علاوه بر این، همانطور که می دانید باید برای ساخت پله از موادی استفاده کرد که دارای مقاومت و سختی بالایی باشند. این نکته درمورد ساختمان های اداری، تجاری، پزشکی، … بیشتر اهمیت دارد. به این دلیل که هم تردد افراد بیشتر می شود، و هم وسایل از طریق راه پله جابه جا می شوند.

بنابراین شاید نتوان مصالح دیگری را به جز سنگ ساختمانی پیدا کرد که هر دوی این ویژگی ها را دارا می باشد. البته تمام سنگ های ساختمانی طبیعی هم از این ویژگی ها برخوردار نیستند. برخی از آن ها در برابر عوامل مختلف پایدار نیستند، مانند لایم استون ها.

اما بهترین سنگ ها که برای پله و راه پله کاربرد دارند عبارت اند از:

سنگ گرانیت

گرانیت ها محکم ترین و مقاوم ترین سنگهای ساختمانی طبیعی هستند. معماران و طراحان از این خانواده سنگها در ساخت تمام بخش های ساختمان استفاده می کنند.

دلیل این مقاومت بالا هم نحوه تشکیل شدن این سنگها می باشد. سنگ های گرانیت از ترکیب مواد آتشفشانی با کانی های دیگر به وجود می آید. قیمت سنگ گرانیت درمقایسه با سنگهای دیگر، گرانتر می باید که دلیل آن به همین موضوع برمی گردد.

سطح سنگ پوشیده شده از دانه های ریز تا درشت رنگی است. اغلب این دانه ها به رنگ های سفید، مشکی و خاکستری هستند. مهمترین ویژگی های سنگهای گرانیت شامل موارد زیر است:

 • جلا و درخشندگی بسیار عالی و چشمگیر
 • دارا نبودن آهک در ساختارش
 • مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و قلیایی
 • مقاومت بسیار زیاد در برابر نفوذ آب
 • دارای سطحی یکدست
 • مقاومت در برابر ضربه و سایش.
 • مقاوم در برابر تغییرات جوی و باران های اسیدی
سنگ پله مرمریت

سنگ مرمریت

در بالا از مقاوم ترین سنگ ساختمانی صحبت کردیم، حال می رسیم به زیباترین سنگ ساختمانی. در تمام سنگ های ساختمانی موجود در دنیا، سنگ های مرمریت و سنگهای مرمر دارای زیبا ترین طرح و رنگ ها می باشند.

دلیل این تنوع طرح و رنگ هم وجود کانی های متفاوت در ساختار سنگهای مرمریت و مرمر است. کانی هایی مانند  مواد کربن دار،  کلریت یا سیلیکات‌ها، هموتیت یا کربنات منگنز، لیمونیت،… .

از لحاظ زیبایی سنگ های مرمریت ها جز گرانترین سنگ ها به حساب می آیند. به ویژه سنگ های مرمریت زمینه روشن که دارای درخشندگی منحصر به فردی هستند. استفاده از سنگ مرمریت در نمای داخلی جلوه بسیار شیک و لوکس به ساختمان می دهد.

به ویژه سنگ اسلب مرمریت که سطح بیشتری از سنگ را بدون نمایان بودن بند کشی در سنگ، به نمایش می گذارد. سایر ویژگی های سنگ پله مرمریت عبارت است از:

 • مقاومت در برابر هوازدگی.
 • طول عمر بسیار بالا.
 • توانایی عبور نور (مخصوص سنگ های مرمر نه مرمریت).
 • زیبایی خیره کننده.
قیمت سنگ پله

سنگ تراورتن

خانواده سنگ های تراورتن، سنگهای ساختمانی ای هستند که بین دو گروه بالا قرار می گیرند. تراورتن ها زیبایی کمتر اما مقاومت بیشتر درمقایسه با سنگهای مرمریت دارند. همچنین مقاومت کمتر و زیبایی بیشتری از سنگ های گرانیت دارا هستند.

اما بیشتر کاربرد سنگ تراورتن در نمای خارجی ساختمان می باشد تا در نمای داخلی. یکی از زیباترین کاربردهای سنگ تراورتن ساخت  پله و راه پله به سبک نمای رومی یا کلاسیک.

که اکثرا از این سبک در نمای خارجی (حیاط یا محوطه سازی) ساختمان استفاده می کنند. سنگ های تراورتن یک ویژگی ایده آل دارند و آن هم وجود تخلخل در سنگ است.

این تخلخل باعث می شود سنگ ساختمانی به خوبی به ملات می چسبد. این چسبندگی هم عمر سنگ و نمای پله را بسیار طولانی می کند. ویژگی های دیگر تراورتن ها:

 • سازگار با محیط زیست.
 • مقاوم در برابر جذب آب.
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و قلیایی.
 • مقاومت در برابر ضربه و سایش.
 • مقاوم در برابر تغییرات جوی و باران های اسیدی.
 • دارای سطحی یکدست.

حال که به بهترین سنگ های ساختمانی برای پله و راه پله پی بردید، برای خرید این سنگها می توانید به وبسایت ملت سنگ مراجعه کنید. یا در دفتر نمایشگاه و فروشگاه به صورت حضوری خرید خود را انجام دهید.

سوالات متداول

مگه سنگ مرمر و سنگ مرمریت یکی نیستند؟

خیر. این یک فکر اشتباه است که در باور عموم مردم گنجانیده شده است. سنگ مرمریت و سنگ مرمر دو سنگ ساختمانی با روش های تشکیل شدن متفاوت هستند.

کاربرد سنگ ساختمانی در راه پله کجاست؟

کف پله، لبه پله، زیر پله، دیواره های پله، محافظ پله

اگر بر روی سطح سنگ لکه هایی ایجاد شد که به راحتی قابل پاک کردن نباشند، باید چکار کرد؟

بهتر است لکه هایی که بر روی سطح سنگ ایجاد می شود را همان موقع از بین برد. فرقی نمی کند سنگ را در کجا به کار برده اید. اما اگر سنگ دچار لکه هایی شده است که از بین نمی روند، بهترین کار، سنگسابی سنگ ساختمانی است.

فقط این ۳ نوع سنگ برای پله کاربرد دارند؟

خیر این ۳ نوع، مهمترینشان هستند. سنگ های چینی، مرمر، کوارتزیت و کریستال ها هم برای راه پله مناسب (Appropriate) می باشند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin