سنگ گرانیت نطنز

تفاوت سنگ های گرانیت سفید با مشکی نطنز

سنگ گرانیت یکی از موادی است که بر روی پوسته زمین، فراوان وجود دارد. شرایط سخت و پیچیده تشکیل شدنِ این سنگ باعث شده، سنگهای گرانیت دارای مقاومت بالایی باشند. یکی از دلایل گران بودن قیمت سنگ گرانیت در مقایسه با سنگهای دیگر، همین مورد می باشد.

خوشبختانه کشور ما ایران هم از لحاظ دارا بودن منابع سنگ گرانیت، غنی می باشد. سنگ های گرانیت ایران جز مرغوب ترین سنگهای ساختمانی در دنیا به حساب می آیند.

استان اصفهان، یکی از استان هایی است که بخش عمده ی سنگهای گرانیت ایران را تولید می کند. در سرتاسر این استان می توان معادن سنگ ساختمانی گرانیت فعال و باکیفیت را پیدا کرد.

برای مثال شهر نطنز ۲ نمونه از بهترین و پرفروش ترین سنگهای گرانیت را تولید می کند.

  • سنگ گرانیت مشکی نطنز
  • سنگ گرانیت سفید نطنز

هردوی این سنگها از کیفیت بالایی برخوردار هستند. برای اطلاع از ویژگی های منحصربه فردشان، هردوی این سنگهای ساختمانی طبیعی را بررسی کرده ایم.

سنگ گرانیت مشکی نطنز

سنگ گرانیت مشکی نطنز

سنگ گرانیت از کانی های متعددی تشکیل شده است، اما یکی از مهمترین کانی های گرانیت، بیوتیت و هورنبلند هستند. کانی های بیوتیت و هورنبلند باعث به وجود آمدن رنگ مشکی در سنگهای گرانیت می شوند.

حال سنگ گرانیت مشکی نطنز سرشار از این نوع کانی می باشد. گرانیت مشکی نطنز مرغوب دارای رنگ زمینه بسیار مشکی و شفاف است. اما درجات پایین تر این سنگ دارای رنگ زمینه مشکی بور یا مشکی کم رنگ تر می باشد.

این رنگِ ضعیف تر مشکی به معنای وجود کمتر این کانی ها در سطح سنگ کف گرانیت است. البته باید این نکته را یادآور شد که کانی های بیوتیت و هورنبلند بر روی مقاومت سنگ تاثیری نداشته و فقط باعث ایجاد رنگ زمینه می شوند.

درنتیجه سنگ گرانیت مشکی نطنز، همچنان با وجود میزان کم یا زیاد این دو نوع کانی، جز مقاومترین سنگهای ساختمانی طبیعی می باشد.

پس سنگ های گرانیت مشکی دارای رنگ مشکی به همراه هاله ها، خطوط و نقطه های سفید هستند. معمولا در طی عملیات تولید و فراوری گرانیت مشکی نطنز از مواد اپوکسی استفاده می کنند که رنگ مشکی یکنواخت تر و یکدست تر شود.

سنگ گرانیت سفید نطنز

سنگ گرانیت سفید نطنز

همانطور که شهر نطنز معادن سنگ گرانیت مشکی زیادی دارد، به همان میزان دارای معادن سنگ گرانیت سفید می باشد. رنگ سفید سنگهای ساختمانی به این معنا است که سنگ عاری از هر نوع کانی می باشد.

اما تفاوتی که سنگهای گرانیت سفید با سنگهای ساختمانی سفید دیگر دارند، وجود نقطه های مشکی و رنگی در سطح سنگ می باشد. سنگ سفید نطنز بر روی زمینه سفید خود، دانه بندی های مشکی و خاکستری ریز و یکنواخت دارد که زیبایی سنگ را دو برابر کرده است.

اصطلاحا به اینگونه از سنگهای گرانیت، سنگهای گرانیت گل پنبه ای می گویند. سنگ گرانیت نطنز سفید به دلیل داشتن مقاوت زیاد و زیبایی منحصربه فرد از جمله سنگهای گرانیت سفید پراستفاده در صنعت ساخت و ساز می باشد.

در زمان تولید سنگ گرانیت سفید، این سنگ را به صورت های فیلم شده، سابیده، جدولی و کوبیک فرآوری می کنند.

نکته آخر که در مورد هردو سنگ سفید و مشکی نطنز صدق می کند، ویژگی های یکسان هردو سنگ است. سنگهای گرانیت از مقاومت زیادی دربرابر عوامل مختلف از خود نشان می دهند.

این ویژگی ها عبارت اند از: تراکم بسیار بالا، ساب پذیری فوق العاده، مقاومت سایشی بالا، مقاومت فشاری بالا، جذب آب بسیار ناچیز، رنگ مشکی یکدست، طرح خاص و منحصر بفرد.

فروشگاه ملت سنگ، کارخانه معتبری در زمینه تولید سنگ ساختمانی می باشد که در شهرک صنعتی محمودآباد اصفهان واقع شده است.

نزدیکی این کارخانه با معادن سنگ گرانیت نطنز باعث شده، این کارخانه استانداردترین سنگهای گرانیت نطنز را به بازار سنگ عرضه کند.

سوالات متداول

قیمت سنگهای گرانیت سفید و مشکی باهم متفاوت است؟

بله اما نه به دلیل تفاوت رنگ زمینه. بلکه سنگهای گرانیت را از لحاظ نوع معدن، نوع کیفیت و رنگ، ضخامت سنگ، ابعاد سنگ، … قیمت گذاری می کنند.

سنگهای گرانیت نطنز چه کاربردهایی دارند؟ آیا کاربردهای یکسانی دارند؟

بله زیرا هردو نوع سنگ گرانیت نطنز از ویژگی های یکسانی برخوردارند. کاربرد آنها در سنگفرش داخلی و خارجی ساختمان، کانتر و کابینت آشپزخانه، سنگفرش محوطه و پیاده رو ها، سرویس بهداشتی و حمام، سنگفرش ساختمان های تجاری، ادرای، … ، نمای بیرونی و اصلی، دیواره ها و کف پارکینگ، بدنه راه پله و سنگ پله می باشد.

معمولا سنگهای گرانیت را با چه ابعادی برش می زنند؟

معمولا در ابعاد تایل. یعنی در ابعاد ۳۰*۳۰، ۴۰*۴۰، ۶۰*۶۰ و ۸۰*۸۰ برش خورده (Cut) می شوند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin