انواع سنگ تراورتن آذرشهر

انواع سنگ تراورتن آذرشهر کدام است؟ چه کاربردی دارند؟

استان آذربایجان شرقی از استان های غنی کشور از لحاظ دارا بودن معادن سنگ ساختمانی می باشد. شهر آذرشهر از مهمترین شهرهای این استان و کشور است؛ زیرا معادن یک نوعِ مهم، پرمصرف و متنوع سنگ تراورتن در این شهر قرار دارد. این معادن به نام معادن سنگ تراورتن آذرشهر در بازار سنگ داخلی و خارجی شناخته می شوند.

معادن موجود در این شهر سنگ تراورتنی را استخراج می کنند که علاوه بر تامین کردن نیاز بازار داخل، از پرطرفدارترین سنگهای صادراتی ایران هم به شمار می رود. سنگهای تراورتن آذرشهر رنگبندی بسیار زیبا و متنوعی دارند که در ادامه هریک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده ایم.

انواع سنگ تراورتن آذرشهر

اگر به بازار سنگ یا وبسایت های فروش سنگ ساختمانی مراجعه کرده باشید، حتما به فراوانی سنگهایی با نام آذرشهر دقت کرده اید. از معدن های این شهر، سنگ های تراورتن آذرشهر قرمز، تراورتن آذرشهر لیمویی، تراورتن آذرشهر تنه درختی، تراورتن آذرشهر دودی استخراج می شود.

البته معدن سنگ ساختمانی از جنس دیگر هم در اذرشهر قرار دارد. سنگ های مرمر سبز و مرمر الوان (قرمز) از سنگهای طبیعی دیگر می باشند. اما انواع سنگ تراورتن آذرشهر از محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار هستند. درنتیجه در این مقاله انواع سنگ تراورتن آذرشهر را بررسی می کنیم.

لازم به ذکر است انواع سنگ آذرشهر با هر نوع رنگ زمینه در ابعاد سنگ اسلب و سنگ تایل تولید و فراوری می شود.

سنگ تراورتن لیمویی آذرشهر

سنگ تراورتن لیمویی آذرشهر

سنگ تراورتن لیمویی آذرشهر یک سنگ بسیار خوش رنگی و زیبا است که گاها به نارجی هم متمایل می شود. این سنگ با رنگ جذابی که دارد، دارای مقاومت فشاری و صیقل پذیری بالایی است. در برابر تغییرات آب و هوا و تابش نور خورشید هم مقاوم بوده و این بدین معنا است که رنگ سنگ در برابر نور خورشید تغییر رنگ نمی کند.

سنگ تراورتن قرمز آذرشهر

سنگ تراورتن قرمز آذرشهر

در بین سنگ های تراورتن قرمز ایران، سنگ تراورتن قرمز آذرشهر به همراه سنگ تراورتن قرمز اصفهان جز بهترین و پرمصرف ترین سنگهای تراورتن قرمز هستند. همچنین از بین انواع مختلف سنگ تراورتن آذرشهر، تراورتن قرمز آن در صدر لیست قرار می گیرد.

سنگ تراورتن قرمز اذرشهر جز سنگهای تزیینی برای کارهای دکوراتیو و جز سنگ های ساختمانی برای مصارف ساختمانی سازی می باشد. از ویژگی های این سنگ می توان به مقاومت بالا در برابر تغییرات اب و هوا از جمله سرد و گرم شدن هوا، دربرابر تابش نور خورشید، دربرابر فشار، براقیت و شفافیت بالا اشاره کرد. این سنگ دارای خلل و فرج هم می باشد.

سنگ تراورتن سیلور آذرشهر

سنگ تراورتن سیلور (دودی) آذرشهر

رایج ترین نوع سنگ تراورتن آذرشهر، سنگ نما سیلور آذرشهر می باشد. سطح این سنگ تراورتن پوشده از موج های رنگی سیاه و سفید است. گاهی علاوه بر موج های سفید و خاکستری موج های طلایی یا مسی هم دیده می شود. تراورتن سیلور آذرشهر از پررنگ ترین نوع تراورتن سیلور می باشد.

تراورتن سیلور اذرشهر تخلخل کمتری نسبت به تراورتن قرمز آذرشهر دارد، اما سایر ویژگی های هردو سنگ یکسان می باشد. اما سنگ دودی آذرشهر به صورت صیقلی، چرمی، کات بروکن و سنگ گیوتین تولید و فراوری می شود.

سنگ تراورتن گردویی آذرشهر

سنگ تراورتن تنه درختی آذرشهر

متنوع ترین زمینه رنگی در سنگهای آذرشهر متعلق به سنگ تراورتن تنه درختی آذرشهر می باشد. این سنگ به سنگ تراورتن گردویی آذرشهر هم شناخته می شود و دارای رگه هایی به رنگ قرمز تا قهوه ای می باشد. این رنگها به صورت کم رنگ تا پررنگ دیده می شوند.

علاوه بر وجود موج های رنگی بر سطح سنگ، رنگ سفید مرمری هم دیده می شود. ترکیب این رنگها در کنار هم هارمونی رنگی فوق العاده زیبایی را به وجود آورده است.

سنگ تراورتن تنه درختی آذرشهر مانند دیگر سنگهای ساختمانی این خانواده مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه، آلودگی هوا، تغییرات جوی و تابش نور خورشید دارد.

کاربرد سنگ تراورتن آذرشهر

سنگهای تراورتن آذرشهر همگی دارای ویژگی های مشابهی هستند. شاخص ترین خصوصیت این سنگهای تراورتن مقاومت بالا در برابر عوامل مختلف است. زیبایی های منحصر به فرد هریک از آنها، ویژگی خاص دیگر آنها می باشد. بنابراین از هر نوع سنگ تراورتن هم در نمای داخلی کاربرد دارند و هم در نمای خارجی.

نمای داخلی شامل کفپوش، سنگ دیوارهای داخلی، سنگ و کابینت آشپرخانه، سرویس بهداشتی، راه پله و پارکینیگ می باشد. گفتن این نکته هم ضروری است که سنگهای تراورتن آذرشهر به دو صورت موج دار و بی موج فراوری می شوند.

مجموعه ملت سنگ بهترین و زیباترین سنگهای تراورتن آذرشهر را تولید و فراوری می کند. لطفا برای خرید اینترنتی یا کسب اطلاعات بیشتر با دفتر فروشگاه تماس بگیرید، یا به وبسایت مجموعه مراجعه کنید.

سوالات متداول

جذب آب سنگهای تراورتن آذرشهر کمه یا زیاد؟

سنگهای تراورتن آذرشهر در برابر جذب آب مقاوم هستند، به همین دلیل می توان این سنگها را در جاهایی که آبریز زیاد است، استفاد کرد.

می توان از دو نوع سنگ تراورتن را در نما یا در کف استفاده کرد؟

بله. استفاده کردن از دو سنگ تراورتن آذرشهر، از مناسب ترین ترکیب هاست. زیرا از یک خانواده هستند و ویژگی های یکسانی هم دارند.

قیمت این تراورتن ها یکسانه یا متفاوته؟

متفاوته، زیرا عوامل متعددی بر روی قیمت سنگ تاثیر می گذارد. مانند ابعاد سنگ، نوع فراوری، نوع سورت بندی (Stone sorting)، …

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin