دانشنامه سنگ های ساختمانی

آشنایی با انواع روش های فرآوری سنگ تراورتن

آشنایی با انواع روش های فرآوری سنگ تراورتن

امروزه انواع سنگ‌هایی که در روند ساخت بناها و سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، دسته بندی گوناگونی دارند. هر کدام از این سنگ‌ها برای بخش‌ها و قسمت‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ تراورتن یکی از سنگ‌های آهکی کاربردی در این راستا بوده که برای بخش‌های مختلف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این سنگ می‌توان برای بخش‌های داخلی و خارجی سازه‌ها استفاده کرده و جلوه جذابی را به وجود آورد. برای استفاده اصولی و بهینه از این سنگ، باید اطلاعات خود را درباره فراوری های سنگ تراورتن ارتقا دهید. در ادامه این محتوا با ما همراه باشید تا به بررسی انواع فراوری‌های این سنگ ساختمانی بپردازیم.

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن را می‌توانیم یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع سنگ‌های رسوبی و تزئینی بدانیم که از رسوبات رودخانه‌ها، چشمه‌های آب گرم و یا آب‌های معدنی موجود در غارها به جا مانده است. یکی از شاخصه‌های ظاهری این سنگ، حفره‌هایی هستند که به دلیل اشغال شدن فضا توسط گازهای موجود در این آب‌ها به وجود آمده‌اند. در ابران معادن بسیار متعدد و گسترده‌ای وجود دارد که می‌توان از آن‌ها به استخراج سنگ تراورتن باکیفیت و سطح بالا پرداخت. از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند بر روی کیفیت سنگ تراورتن نهایی تأثیر بگذارند، باید به میزان گرما و ارتفاع منطقه اشاره کنیم.

روش های فرآوری سنگ تراورتن

روش های فرآوری سنگ تراورتن

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در راستای آشنایی با سنگ تراورتن باید به آن بپردازیم، انواع روش‌های فرآوری این مدل سنگ است. هر مدل سنگ تراورتن فراوری شده، کاربرد خاصی داشته و برای استفاده در بخش مشخصی از ساختمان انتخاب می‌شود. از این رو لازم است تا اطلاعات خود را درباره فراوری های سنگ تراورتن ارتقا داده و بر این اساس از میان آن‌ها به انتخاب بپردازید.

سنگ تراورتن هوند

این مدل فراوری سنگ تراورتن، در نهایت یک سنگ صاف، صیقلی و مات نتیجه می‌دهد که با عنوان هوند شناخته می‌شود. در این روش از دستگاه‌های ساب استفاده شده تا یک سطح یکدست حاصل شود؛ اما به گونه‌ای این فرایند پیش می‌رود که هیچ بازتاب نوری از سطح مات سنگ نخواهیم داشت. در واقع فرایند ساب تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که سنگ مات شود و بیشتر از آن پیش نخواهد رفت. این سنگ‌ها معمولا دارای ظاهری کلاسیک و قدیمی هستند. امروزه از این سنگ‌ها در ساختمان‌های جدید و سبک‌های تلفیقی هم استفاده شده و کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های هوند کردن سنگ تراورتن می‌توانیم به مقاومت بسیار بالای آن‌ها در برابر خراشیدگی و سایش اشاره کنیم. این سنگ‌ها قابل استفاده در فضاهای مختلف از جمله کفپوش در مکان‌های پرتردد، پوشش دیوارهای داخلی و خارجی، اطراف استخر، کانتر و رومیزی، محوطه شومینه، قاب آسانسور و … هستند.

ساب یا پالیش

از دیگر فراوری های سنگ تراورتن، باید به ساب یا پالیش اشاره کنیم که یکی از رایج‌ترین گزینه‌ها در این راستا محسوب می‌شود. در این روش با صیقل دادن سطح سنگ تراورتن، ظاهری شفاف و براق برای آن می‌سازند. این سنگ‌ها قادرند نور را به خوبی بازتاب داده باعث خنک‌سازی سطح سنگ شوند. همین موضوع باعث شده تا سنگ تراورتن با این نوع از فراوری، تبدیل به یکی از بهترین و کاربردی‌ترین گزینه‌ها در مناطق گرمسیری شود. این سنگ‌ها معمولا برای نمای ساختمان و پوشش دیوارهای خارجی و داخلی مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه جذابی را نیز در فضا ایجاد می‌کنند.

مراحل فرآوری سنگ تراورتن با ساب یا پولیش

1-    برای فراوری سنگ تراورتن به این روش، در ابتدا باید مرحله برش دادن آن‌ها پشت سر گذاشته شود.

2-    در قدم بعدی با مواد و متریال مختلفی مانند رزین و اپوکسی، به بتونه کردن این سنگ‌ها می‌پردازند. بتونه کردن سنگ باعث می‌شود تا استحکام آن به میزان قابل توجهی ارتقا پیدا کند.

3-    سپس سنگ‌ها را در کوره‌های آتش به صورت کامل خشک کرده و بعد از آن زیر دستگاه ساب قرار می‌دهند.

4-    حرکات چرخشی لقمه‌های ساب بر روی سنگ تراورتن باعث می‌شود تا همه ناهمواری‌های موجود بر روی سطح آن به صورت کامل از بین برود و در آخر یک سطح صیقلی بر روی آن ایجاد شود.

5-    در آخر باید لبه های پرداخت نشده سنگ نیز برش داده شود تا کاربر بتواند بهترین استفاده را از سنگ فراوری شده داشته باشد.

این سنگ‌ها جلوه بسیار جذابی داشته و می‌توان از آن‌ها در فضاهای مختلفی از جمله راهروها، کانتر، آشپزخانه، فضای بین کابینت، دیوارپوش و … استفاده کرد. از جمله اصلی‌ترین مزایای استفاده از این مدل سنگ تراورتن می‌توانیم به نظافت ساده، بزرگ‌تر نشان دادن محیط، افزایش نور محیط و … اشاره کنیم.

مراحل فرآوری سنگ تراورتن با ساب یا پولیش

فراوری سنگ تراورتن به روش چرمی

از دیگر فراوری های سنگ تراورتن که این روزها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به روش چرمی استفاده کنیم. در این حالت لمس کردن سنگ، حس چرم به شما داده و سطح آن کاملا مات و بدون بازتاب نور خواهد بود. فراوری به این روش اصول خاص خود را داشته و باید از لقمه‌های مخصوص برس فلزی استفاده کرد. در این حالت حفره‌های موجود روی سطح سنگ پر نمی‌شوند. بلکه این حفره‌ها به گونه‌ای سابیده شده که حالت مخملی به سنگ داده و جلوه جذابی را برای آن ایجاد می‌کنند. این مدل سنگ تراورتن هم کاربردها و طرفداران مخصوص به خود را داشته و برای فضاهای مختلف و متنوع، بدون محدودیت می‌توان از این محصول استفاده کرد.

فیلم کردن

در این روش فراوری سنگ تراورتن، هدف اصلی از بین بردن خاصیت صیقلی سنگ بوده که باعث می‌شود از لیز خوردن فرد به میزان قابل توجهی جلوگیری شود. در این حالت سطح سنگ با شعله آتش سوزانده شده و برخی از مواد تشکیل دهنده آن ریخته می‌شوند. از این رو سطحی زبر و کاملا ناهمگن در سنگ به وجود می‌آید. از این سنگ معمولا در فضاهای شیب‌دار، راه‌پله‌ها، ورودی ساختمان‌ها، محوطه اطراف استخر و … استفاده می‌شود تا بتوان احتمال لیز خوردن را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.

تیشه‌ای

این روش فراوری سنگ تراورتن را می‌توانیم به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها در این راستا معرفی کنیم که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت سطح سنگ با دستگاهی به نام تیشه، تراشیده می‌شود. این حالت هم مانع لغزندگی سنگ شده و سطح صاف آن را از بین میرد. به همین دلیل شباهت بسیار بالایی با فیلم کردن داشته و کاربردهای آن‌ها نیز تا حد زیادی مشابه یکدیگر است.

بادبر

یکی از کاربردی‌ترین فراوری های سنگ تراورتن که این روزها مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش بادبر است. سنگ‌بری‌ها از ابزارهای مختلفی مانند قلم، چکش و … استفاده کرده و سنگ‌هایی را که به صورت تایل برش خورده‌اند را بادبر می‌کنند. این فراوری برای بسیاری از سنگ‌ها مانند تراورتن، مرمریت، لایم استون و … مناسب است. این مدل فراوری هم کاربردهای مختلف و متنوعی داشته و برای قسمت‌های مختلف ساختمان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

سنگ تراورتن یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین انواع سنگ بوده که برای ساختمانسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ به روش‌های مختلف فراوری شده و در فروشگاه سنگ، به فروش می‌رسد. هر کدام از انواع فراوری های سنگ تراورتن، ویژگی‌های و کاربردهای منحصر به فردی دارند که در بخش‌های قبلی به صورت کامل به معرفی آن‌ها پرداختیم.

سؤالات متداول

1.  کدام نوع فراوری سنگ تراورتن جلوه‌ای مات دارد؟

در روش هوند، سنگ تراورتن به صورت مات درآمده و هیچ بازتاب نوری به همراه نخواهد داشت.

2. سطح صاف و درخشان نتیجه کدام فراوری سنگ تراورتن خواهد بود؟

در روش ساب یا پالیش با استفاده از رزین و اپوکسی و همچنین سابیدن سطح سنگ، می‌توان سطح صیقلی و درخشانی برای آن به وجود آورد.

3. کدام فراوری سنگ تراورتن از لیز خوردن جلوگیری می‌کند؟

تراورتن با فراوری تیشه و فیلم، سطح زبر و ناهمگنی داشته که می‌تواند اصطکاک را افزایش داده و از لیز خوردن در سطوح لغزنده و شیب‌دار، جلوگیری کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.