تفاوت سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

تفاوت سنگ ساختمانی طبیعی و سنگ مصنوعی

در صنعت ساختمان سازی مواد و متریالی که دارای مقاومت زیاد یا زیبایی چشم نواز می باشند، پرمصرف تر از بقیه مصالح هستند. سنگ ساختمانی جز معدود متریالی است که هر دو فاکتور مقاومت و زیبایی را دارا می باشد. و به دلیل داشتن همین دو ویژگی مهم هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان استفاده می شود.

مصرف زیاد از سنگ طبیعی باعث شد در سال ۱۹۸۰ میلادی، نمونه جدیدی از سنگ ساختمانی وارد بازار شود که به سنگ مصنوعی شناخته می شود. در نگاه اول، از نظر ظاهر سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی با هم تفاوتی ندارند؛ اما زمانی که با دقت به هر دو سنگ نگاه میکنی، تفاوت ها به خوبی نمایان می شوند.

حال اگر این سوال برایتان به وجود آمد که کدام یک از سنگهای ساختمانی بهتر هستند، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

سنگ طبیعی چیست

سنگ ساختمانی طبیعی

سنگ ساختمانی طبیعی متریالی است که در طبیعت تشکیل می شود. مواد تشکیل دهنده آن عبارتند از ترکیب مواد معدنی و کانی ها. اما سیلیس عنصر اصلی تشکیل دهنده سنگ طبیعی می باشد.

نحوه ترکیب شدن این مواد با هم در طی هزاران سال، نوع سنگ طبیعی را به وجود می آورد. انواع سنگ طبیعی شامل سنگ مرمریت، سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز، … می باشد. از این دسته، سنگهای مرمر و مرمریت جز سنگهای رسوبی، سنگ گرانیت جز سنگهای آذرین و سنگ تراورتن جز سنگهای دگرگون به حساب می آیند.

از آنجایی که این سنگها در طبیعت ساخته می شوند، هر صفحه از این سنگها زیبایی خاص و منحصربه فردی دارد؛ در حدی که دو صفحه سنگ را نمی توان پیدا کرد که از نظر طرح و رنگ کاملا یکسان باشند. به خصوص سنگ اسلب سنگهای طبیعی.

همچنین اگر سنگ ساختمانی طبیعی را از نظر مقاومت با مصالح دیگر مقایسه کنیم، حتی با سنگ مصنوعی، مقاومت هیچ کدام از سنگ طبیعی بیشتر نمی باشد. سنگ ساختمانی طبیعی در برابر عوامل مختلف مانند تغییرات آب و هوا، ضربه، مواد اسیدی، جذب آب، … مقاوم می باشد.

از دیگر ویژگی های سنگ طبیعی می توان به عایق بودن آن اشاره کرد. این سنگها در برابر هدر رفت انرژی و گاها صدا عایق بسیار خوبی می باشند.

سنگ مصنوعی چیست

سنگ ساختمانی مصنوعی

سنگ مصنوعی از ترکیب مواد بتنی یا سنگدانه های طبیعی با مواد پلیمری، توسط انسان در کارخانه به وجود می آید. برخلاف سنگ طبیعی که دو صفحه سنگ شبیه هم نبوده، سنگهای مصنوعی کاملا شبیه به هم هستند. سنگ مصنوعی با اینکه تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارد اما زیبایی طبیعی و خاص سنگ طبیعی را ندارد.

اما چون در ساخت این سنگها از مواد طبیعی استفاده می شود، انتظار می رود مقاومت بالایی هم داشته باشند. که البته این انتظار هم به جا بوده و این سنگها مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف تخریب زا دارند.

سنگ مصنوعی به دلیل همین مصنوعی بودنش، هم وزن سبکتری در مقایسه با سنگ طبیعی دارد و هم ارزان تر می باشد. درنتیجه زمان نصب آنها کمتر می باشد.

سنگهای طبیعی و مصنوعی را می توان در همه قسمت های ساختمان استفاده کرد. بنا بر اطلاعاتی که در بالا گفتیم اگر زیبایی سنگ برایتان مهم است، از سنگ طبیعی استفاده کنید. اما اگر قیمت سنگ بیشتر برایتان اهمیت دارد، سنگ مصنوعی را خریداری کنید.

کارخانه ملت سنگ، سابقه طولانی در زمینه تولید و فراوری سنگهای طبیعی دارد. کارشناسان این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما در هر زمان و مکان می باشند.

سوالات متداول

از سنگ مصنوعی میتوان برای کف استفاده کرد؟

بله می توان. ولی نگهداری از سنگهای مصنوعی مشکل تر از سنگهای طبیعی است.

جذب آب سنگهای مصنوعی بیشتر است یا سنگهای طبیعی؟

بستگی به نوع سنگ دارد. سنگهای مصنوعی در برابر جذب آب مقاوم هستند، اما سنگ تراورتن و گرانیت مقاومتشان در برابر جذب آب (Water absorption) بسیار زیاد است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin