انواع سنگ ساختمانی

تفاوت سنگ ساختمانی بی موج و سنگ ساختمانی موج دار

برای خرید سنگ ساختمانی، زمانی که به بازار سنگ مراجعه می کنید، با انبوهی از سنگهای ساختمانی مختلف روبه رو می شوید. سنگهای ساختمانی طبیعی بر اساس نوعِ جنس، رنگ، طرح، کاربرد، مکان معدن، … به دسته های متعددی تبدیل می شوند.

مهمترین دسته بندی بر اساس نوع سنگ طبیعی است؛ که به سه دسته اصلی سنگهای مرمریت، سنگهای تراورتن و سنگهای گرانیت تقسیم می شوند.

نوع دیگرِ گروه بندی سنگها فارغ از نوع رنگ زمینه، بر اساس طرح زمینه است که به دو دسته اصلی زیر دسته بندی می شوند.

  • سنگ های ساختمانی موج دار
  • سنگ های ساختمانی بی موج

از آنجایی که این دسته بندی بر اساس طرح زمینه سنگ انجام می گیرید، برای تمامی سنگهای ساختمانی کاربرد ندارد. بیشترین نوع این تقسیم بندی، برای سنگهای خانواده تراورتن و مرمریت صورت می گیرد.

در ادامه با این سنگها بیشتر آشنا می شوید. پس با ما همراه باشید.

قیمت سنگ تراورتن موج دار

تفاوت سنگهای ساختمانی موجدار و بی موج

تمامی سنگهای طبیعی به دلیل نحوه به وجود آمدنشان دارای طرح زمینه می باشند. حالی برخی از این سنگهای دارای طرح زمینه دانه بندی هستند (مانند سنگ گرانیت)، و برخی دارای موج های منظم و زیبا (مانند سنگ تراورتن).

بنابراین سنگ ساختمانی به طور طبیعی دارای طرح می باشند. اما منظور از سنگهای ساختمانی بی موج چیست؟ موج دار بودن یا نبودن سنگهای ساختمانی مربوط می شود به نحوه برش سنگ طبیعی.

اگر نحوه برش سنگهای نما به گونه ای باشد که موج های سنگ در آن پیدا باشند، به آن سنگ، سنگ موجدار گفته می شود. اما اگر سنگ را به گونه ای برش دهند که در سطح سنگ موجی دیده نشود، آن سنگ به سنگ بی موج شناخته می شود.

انتخاب نحوه برش بستگی به سلیقه استخراج کننده سنگ و نیاز بازار دارد. زیرا نحوه برش در سورت بندی و طرح سنگ اهمیت زیادی دارد. بر این اساس نحوه برش سنگ از قانون خاصی تبعیت نمی کند.

قیمت سنگ مرمریت بی موج

کاربرد سنگ های بی موج و موجدار

مکان استفاده از این سنگها بر اساس نوعِ جنس آنها صورت می گیرد، نه طرح زمینه. انتخاب سنگهای ساختمانی موج دار یا بی موج بر اساس سلیقه و علاقه طراح و سازنده ساختمان دارد. برای مثال هم از سنگ تراورتن بی موج می توان برای نمای ساختمان استفاده کرد و هم سنگ تراورتن بی موج.

کاربرد سنگ ساختمانی برای نما بر اساس ویژگی های سنگ انتخاب می شود، نه طرح آن. اما برای طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان دستتان بازتر است.

و می توانید علاوه بر ویژگی های سنگ به زیبایی آنها هم توجه کنید. زیرا عوامل تخریب زای سنگ در بیرون از ساختمان بیشتر می باشد تا داخل ساختمان.

مجموعه ملت سنگ، با بهره گیری از بهترین روش های استخراج سنگ طبیعی، با کیفیت ترین سنگهای ساختمانی را بر اساس سفارش مشتری و خواست بازار با سورت های بی موج و موج دار تولید و فرآوری می کند.

برای سفارش سنگ مورد نظر می توانید به وبسایت این مجموعه سر بزنید یا در فروشگاه ملت سنگ حضور، سنگ ساختمانی خود را انتخاب کنید.

سوالات متداول

منظور از عوامل تخریب زا چیست؟ مگه عمر سنگ ساختمانی پایدار نیست؟

بله عمر سنگهای ساختمانی طولانی و پایدار می باشد. اما اگر نگهداری از سنگهای طبیعی ساختمانی به درستی صورت بگیرد، عمر این سنگها افزایش می یابد.
عواملی تخریب زا هم عبارتند از: تابش نور خورشید، اشعه خورشید، تغییرات جوی، آلودگی هوا، جذب آب، جذب مواد شیمیایی، ضربه، سایش، … .

یک نمونه از سنگ های موج دار و بی موج از خانواده سنگهای مرمریت و تراورتن را معرفی می کنید؟

سنگ مرمریت موج دار و بی موج آباده. سنگ تراورتن موج دار و بی موج عباس آباد.

قیمت سنگ های ساختمانی موجدار و بی موج از نظر ویژگی می باشند؟

خیر. بر اساس نوع عملیات فرآوری، نوع ضخامت سنگ، نوع سنگ، … سنگهای ساختمانی موج و بی موج قیمت گذاری (Pricing) می شوند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin