انواع سنگ ساختمانی

تفاوت دو سنگ ساختمانی محبوب سنگ مرمریت خوی و تراورتن آتشکوه

زمانی که قصد خرید سنگ ساختمانی را دارید، بسته به نوع کاربری سنگ، سنگ های خانواده مرمریت، سنگهای تراورتن و سنگهای گرانیت بیشترین پیشنهاد هایی هستند که به شما داده می شود.

حال فارغ از نوع کاربری سنگ ساختمانی، سنگهای طبیعی زمینه روشن پرطرفدارترین سنگها هستند. زیرا به ساختمان جلوه ای زیبا، روشن و شیک می دهند.

در تمام خانواده های سنگهای طبیعی، سنگ های زمینه روشن تنوع زیادی دارند. اما در بین سنگهای مرمریت، سنگ مرمریت خوی، و در بین سنگهای تراورتن، سنگ تراورتن آتشکوه از بهترین سنگهای ساختمانی می باشند.

به دلیل محبوبیت زیاد این سنگ ها، ما تصمیم گرفتیم این دو سنگ ساختمانی زیبا را بررسی کنیم. و به دلایل پرفروش بودن آنها پی ببریم. پس لطفا به مطالعه ادامه دهید.

سنگ مرمریت خوی

سنگ مرمریت خوی

استان آذربایجان غربی یکی از استان های مهم ایران از نظر دارا بودن معادن سنگ ساختمانی می باشد. سنگ مرمریت خوی هم جز معادن فعال و مهم این استان است.

زیرا زیبایی طرح و رنگ سنگ مرمریت خوی، باعث شده این سنگ نه تنها در بازار سنگ ایران پرفروش باشد، بلکه در بازار سنگ جهانی هم طرفدار زیادی داشته باشد.

دلیل دیگر پر استفاده بودن این سنگ این است که دارای تنوع طرح و رنگ فراوانی دارد. تعداد معادن سنگ مرمریت خوی در آذربایجان زیاد هستند. هرچند این معادن نزدیک به هم بوده اما هر معدن طرح و رنگ زمینه مخصوص به خود را دارد.

و بر همین اساس آنها را نام گذاری می کنند. مانند: سنگهای مرمریت کرم خوی، سنگ رویال خوی، سنگ بسطام خوی، سنگ زیتونی خوی، سنگ نسکافه ای خوی، سنگ کرم طلایی خوی، … . که مهم ترینشان، سنگ کرم خوی است.

تراکم بالایی، ساب پذیری عالی، رنگ روشن، آنالیز خوب از ویژگی های این سنگها می باشند. کاربرد سنگ مرمریت خوی بر اساس ویژگی هایی که دارد در سنگفرش کردن واحد های مسکونی و عمومی، دیواره های داخلی، سنگفرش پارکینگ و سنگ پله است.

سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه محصول یکی دیگر از استان های پر معدنِ سنگ ساختمانی می باشد. استان مرکزی یکی دیگر از استان هایی بزرگ تولید کننده سنگ طبیعی است.

 سنگ تراورتن آتشکوه هم مانند سنگ مرمریت خوی به دلیل داشتن زیبایی و مقاومت جز پرفروش ترین سنگهای ساختمانی داخلی و سنگهای صادراتی می باشد.

اما تراورتن آتشکوه دارای دو تفاوت عمده با مرمریت خوی است.

  • بافت
  • مقاومت سنگ ساختمانی

تراورتن آتشکوه به متنوعی سنگ مرمریت خوی نیست و فقط به دو دسته سنگ تراورتن آتشکوه موج دار و بی موج تقسیم می شود. که این دسته بندی برای اکثر سنگهای تراورتن صورت می گیرید.

در مقابل سنگ آتشکوه مقاومت بیشتری از سنگ مرمریت خوی دارد. درنتیجه کاربرد فراوان تری در صنعت ساختمان سازی دارد. از سنگ تراورتن آتشکوه علاوه بر اینکه در تمام قسمت های داخلی و خارجی ساختمان استفاده می کنند، در محوطه سازی و ساخت مصنوعات سنگی هم کاربرد دارد.

به همین دلیل جز دسته ی  بهترین سنگهای تراورتن به حساب می آید. درنتیجه اکثر معماران و طراحان برای پروژه های لوکس و گران قیمت خود، سنگ تراورتن آتشکوه را خریداری می کنند.

فروشگاه ملت سنگ هم برای راحتی خریداران سنگ ساختمانی، هردوی این سنگهای زیبا را بر روی وبسایت خود قرار داده است. افزون بر این می توانید به صورت حضوری ای دو سنگ را از نزدیک مقایسه کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول

کدوم یک از سنگها گرون تر هستند؟

قیمت سنگ ساختمانی به عوامل متعددی بستگی دارد. به خصوص برای این دو سنگ که از یک خانواده هم نمی باشند. پس نمیتوان گفت کدام یک قیمت بیشتری دارند.

از سنگ مرمریت در نمای بیرونی ساختمان های استفاده نمی کنند؟

خیر. سنگ های مرمریت اصلا سنگهای مناسبی برای کاربرد خارجی ساختمان نیستند. زیرا دربرابر تابش نور خورشید و تغییرات آب و هوا مقاوم نمی باشند.

سنگ تراورتن بی موج آتشکوه قیمت بیشتری دارد یا موج دار آن؟

سنگ تراورتن آتشکوه بی موج. هر چه قدر موج و هاله های سنگ تراورتن آتشکوه کمتر باشد قیمت سنگ بیشتر است.  

سنگ تراورتن آتشکوه از کدام شهرهای استان مرکزی استخراج می شود؟

از منطقه ای در ۳ کیلومتری شرق شهرستان (City) نیم ور محلات.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin