طراحی لابی ساختمان با سنگ ساختمانی

طراحی لابی ورودی ساختمان با سنگ ساختمانی

لابی به قسمتِ ورودی آپارتمان های مسکونیه جدید چندین واحده، هتل ها، مجتمع های اداری، پزشکی و … گفته می شود. از آنجایی که لابی اولین قسمتی است که در دید مخاطب قرار می گیرد، باید طراحی زیبایی داشته باشد. از طرف دیگر سنگ ساختمانی متریالی است که می تواند نمای باشکوهی به لابی بدهد.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله درمورد طراحی فضای لابی با سنگ ساختمانی صحبت کنیم. و چند ایده جذاب برای طراحی این فضا پیشنهاد دهیم. پس لطفا با ما باشید.

لابی ساختمان

لابی بخشی از ساختمان است که برای وارد و خارج شدن افراد مورد استفاده قرار می گیرد. تا چند سال اخیر لابی را فقط در هتل ها، برج ها و آسمان خراش ها می دیدیم.

اما با تغییر در سبک زندگی افراد و به وجود آمدن سبک های جدید معماری، لابی را در آپارتمان های مسکونی، مجتمع های اداری، پزشکی، فرهنگی و … مشاهده می کنیم.

طراحی لابی ورودی ساختمان

نوع کاربری لابی بستگی به نوع ساختمان دارد. به طور مثال لابی در هتل فراتر از یک مکانی است که افراد برای مدت کوتاهی در آن وقت می گذرانند.

همچنین لابی هتل دارای قسمت های متعددی است. اما برعکس آن لابی آپارتمان ها، مکانی است برای ملاقات های کوتاه و رفت و آمد های سریع. ولی به طور کلی لابی شامل دو بخش می باشد:

  • نشینمن
  • نگهبانی

هرکدام از این قسمت ها می توانند طراحی و دیزاین خاص خود را داشته باشند یا دیزاین کلی. از سنگ نما هم برای هر دو قسمت می توان استفاده کرد. اما باید نکاتی را در طراحی لابی در نظر بگیرید که آنها را در زیر بیان کرده ایم.

طراحی لابی ساختمان با سنگ ساختمانی

طراحی لابی علاوه بر اینکه باید زیبا، باشکوه و چشم نواز باشد، باید مصالح ساخت آن هم مقاومت بالایی داشته باشند مانند سایر قسمت های ساختمان. زیرا لابی مکانِ پرترددی می باشد. هم افراد زیادی در رفت و آمد هستند و هم در زمان اسباب کشی وسایل از لابی منتقل می شوند.

طراحی لابی مدرن با سنگ ساختمانی

درنتیجه متریالی که هم بسیار زیباست و هم مقاومت بالایی دارد، سنگ ساختمانی می باشد. متریال های دیگر مانند چوب، شیشه، سرامیک، کاشی، … هم می توان استفاده کرد، اما مقاومت آنها از سنگ کمتر است.

پس پیشنهاد می کنیم برای کف لابی از سنگ استفاده کنید. به خصوص سنگ های مرمریت، تراورتن و گرانیت. این سنگ ها زیبایی طبیعی و مقاومت بیشتری در مقایسه با سنگ های دیگر دارند.

اما این نکته را فراموش نکنید که از رنگ تیره برای کف استفاده نکنید. زیرا لک و گرد و غبار بر روی زمینه مشکی بیشتر خود نمایی می کند. همچنین باعث می شود فضا کوچکتر به نظر برسد.

برای دیوار ها و سقف لابی دستتان باز تر است. می توانید از سقف و دیوار های کاذب از جنس شیشه، چوب، … استفاده کنید. یا آنها را با کاغذ دیواری، نقاشی روی دیوار، کاشی های تزیینی، … پوشش دهید.

هرچند که باز توصیه می کنیم از سنگ ساختمانی برای دیوار ها استفاده کنید. به ویژه سنگ اسلب. سنگ اسلب به دلیل اینکه ابعاد بزرگتری که دارد، زیبایی طبیعی بیشتری از سنگ ساختمانی را به نمایش می گذارد. افزون بر این در سنگ های اسلب بند کشی سنگ نمایان نیست.

سنگ این ویژگی فوق العاده را هم دارد که به راحتی با متریال های دیگر ترکیب می شود. بنابراین این نگرانی از بین می رود که در طراحی لابی نتوان از مصالح دیگر استفاده کرد.

چند ایده عالی برای زیباتر کردن لابی

اگر می خواهید لابی جلوه ای بسیار باشکوه و لوکس داشته باشد از ترکیب رنگ طلایی با رنگ های تیره یا روشن استفاده کنید. برای مثال می توانید کف لابی را از سنگ مرمریت سفید استفاده کنید و برای دیوار، سنگ اسلب مرمریت مارشال یا مرمریت نجف آباد را به کار ببرید.

طراحی دیوار لابی با سنگ ساختمانی

و برای رنگ طلایی دور سنگ اسلب را قابی طلایی نصب کنید. یا وسایل دکوراتیوی که در لابی قرار می دهید، به رنگ طلایی خریداری کنید.

فارغ از نوع طراحی لابی، می توانید با نور پردازی های خاص و زیبا بر روی سقف، دیوار و کف نمای لابی را چند برابر کنید. امروزه روش های نور پردازی مدرن، جدید و متنوعی وجود دارد که با یک جست و جوی ساده می توانید بهترین آنها را انتخاب کنید.

انتخاب مبلمان هم از عناصر کلیدی در زیبایی لابی می باشد. رنگ و مدل مبلمان باید به گونه ای باشد که فرد در زمان قرار گرفتن در لابی حسِ خوشایندی داشته باشد. این به این معناست که از مبلمانی استفاده کنید که رسمی نبوده و دارای رنگی باشد که در هماهنگی با فضا است.

و نکته آخر، زیبا سازی لابی را به کمک گلدان های زیبا و درختچه های تززینی و آپارتمانی فراموش نکنید.

فروشگاه ملت سنگ، نمایشگاه و فروشگاه عرضه کننده باکیفیت ترین سنگهای ساختمانی می باشد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت این شرکت یا حضور در فروشگاه سنگ مورد علاقه خود را خریداری کنید.

سوالات متداول

مهمترین ویژگی سنگ ساختمانی که برای لابی استفاده می کنیم چیه؟

مقاومت در برابر سایش و ضربه.

راه پله هم جزیی از لابی به حساب می آید؟

اگر پله یا راه پله در فضای بیرونی ساختمان باشد خیر. اما اگر راه پله در دید افرادی که در لابی هستند، قرار داشته باشد بله.

بله راه پله لابی بهتر است از سنگ ساختمانی استفاده شود یا چوب یا شیشه؟

بستگی به نوع طراحی لابی دارد. اما سنگ ساختمانی هم بسیار زیباست، هم مقاوم بوده که در طولانی مدت نیاز به مرمت ندارد، و هم با هر سبکی هماهنگ (Coordinated) می شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin