دانشنامه سنگ های ساختمانی

سنگ صادراتی

معرفی 3 تا از بهترین سنگهای صادراتی ایران

کشور ایران حتی با وجود تحریم ها، اگر مهم‌ترین قطب سنگ صادراتی در دنیا نباشد، قطعا یکی از مهترین منابع آنها به حساب می آید. چراکه ایران از لحاظ ذخایر سنگهای طبیعی یکی از بزرگ ترین و مهترین منابع را در جهان دارد. تقریبا ۸۰% از انواع سنگ ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می ‌شود.

تولید سنگ ساختمانی خام طی سالهای گذشته به گونه ای رقم خورده که ایران را در دومین جایگاه تولید کنندگان دنیا پس از ایتالیا قرار داده است. اما متاسفانه به دلایل گوناگون جایگاه مناسبی در بازار جهانی سنگ صادراتی را نداشته و تنها سهم حدود 12% دارد.

با این حال همچنان برخی از سنگهای ساختمانی ایران هستند که در لیست بهترین سنگهای صادراتی قرار دارند. به دلیل نایاب بودن سنگ (از لحاظ زیبایی) و کیفیت بسیار عالی آنها. سنگهای مانند:

بهترین سنگهای صادراتی

سنگهای ساختمانی متنوعی (مانند سنگ گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر، …) در ابعاد ویژه و صرفا با هدف صادرات در ایران تولید می شوند. حتی برخی از این سنگ ها تنها در ایران یافت می شوند و از همین رو متقاضیان زیادی دارند.

اما از آنجایی که تعداد این سنگها زیاد می باشد و نمی توان تمام آنها را در این مقاله بیان کرد، ما از هر جنس، یکی از محبوب ترین آنها را معرفی می کنیم.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت نطنز

سنگ گرانیت از جمله سنگ های صادراتی پر طرفدار می باشد، به دلیل مقاومت بسیار بالا و رنگ یکدستی که دارد. و از معروف ‌ترین سنگ ‌های صادراتی گرانیت موجود در ایران، می‌توان به سنگ گرانیت نطنز اشاره کرد. به طور کلی گرانیت نظنر به دو نوع سفید و مشکی تقسیم می شود.

به طور کلی گرانیت نظنر به دو نوع سفید و مشکی تقسیم می شود. هر دو نوع، دارای بافت مشابه اما ترکیب رنگ کاملا متفات هستند. کیفیت بالای گرانیت نطنز موجب گشته است تا صادرات این سنگ به صورت انبوه انجام شود. از جمله کشورهای وارد کننده ترکمنستان، آذربایجان، عراق، ارمنستان، ترکیه و روسیه می باشند.

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از بهترین سنگ های صادراتی است. این سنگ از نظر وجود معدن و گستردگی در ایران نسبتا فراوان بوده و در رنگ ها و طرح های مختلف مشاهده می گردد. همچنین با توجه به نحوه راستای برش، در دو نوع کلی موجدار و بدون موج موجود است.

تراورتن عباس آباد بیشتر برای نما استفاده می ‌شود، به دلیل چسبندگی خوب به دیوار، وزن کم و مقاومت بسیار بالا همچنین. یکی از سنگ‌ هایی است که از نظر کیفیت و زیبایی در درجه بالایی نسبت به سنگ ‌های صادراتی دیگر قرار دارد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت دهبید با ویژگی های خاص و قیمت مناسبی که دارد در زمره بهترین سنگ های ساختمانی قرار دارد. همینطور به دلیل داشتن کیفیت و رنگ بندی عالی از شناخته شده ترین سنگهای صادراتی به حساب می آید. عدم خش پذیری و سایش، تخلخل پایین، جذب آب پایین، سطح صیقلی و براق، ساب پذیری فوق العاده، مقاومت فشاری مناسب، ثبات رنگ از جمله ویژگی های برتر سنگ مرمریت دهبید می باشند.

و با دارا بودن این مشخصات است که از مرمریت دهبید بیشتر برای سنگ کف، به خصوص ساختمان های بزرگ و مجلل، برای سنگ پله و راه پله، دیوار، ساخت مصنوعات سنگی مانند انواع میز، مجسمه، آب نما، ستون …، سرویس بهداشتی و حمام، … استفاده می شود.

در تعیین قیمت تمام این سنگهای صادارتی فاکتورهایی مانند: رنگ سنگ، جنس، ظاهر، درجه کیفی، روش ارسال، … نقش دارند. اما نباید فراموش کردکه شرایط بازار ایران و جهان، بر روی قیمت تمام شده سنگ های صادراتی تاثیر زیادی می گذارد. ( همچنین ارقام گفته شده در این مقاله متغییر هستند).

برای اطلاع دقیق از شرایط خرید و سفارش و قیمت سنگها با کارشناسان ملت سنگ تماس حاصل فرمایید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.