سنگ پله

سنگ پله گرانیت چه ویژگی هایی دارد؟

اکثر مالکان و معماران برای بیشتر کردن شکوه و عظمت یک ساختمان از سنگ پله برای ساخت پلکان و راه پله بنا استفاده می کنند. چراکه پله یکی از مهم ترین ترین اجزای ساختمان است. این عنصر کاربردی نه تنها به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه حضور آن در ساختمان زیبایی بی نظیری به فضا می بخشد.

شکل ظاهری پله های ساختمان با توجه به نوع کاربرد آن ها طراحی می شود. و برای ساخت آنها می توان از مصالح دیگری مانند چوبی، فولادی، شیشه ای، بتنی، پلکسی و یا ترکیب چند مصالح با یکدیگر، استفاده کرد. از طرف دیگر پلکان از ۳ قسمت اصلی: پله، سطح شیب دار و پاگرد و ۳ قسمت فرعی خیز پله، آب چکان و نرده تشکیل شده است.

هرچند که از همه این متریال های می توان تمام قسمت های پلکان را ساخت اما تمام آنها برای هر نوع کاربری مناسب نیستند. به طور مثال چوب به راحتی می سوزد، بتن زیبا نیست، شیشه به دلیل استفاده از شیشه های نشکن مقرون به صرفه نیست، … .

اما به جرئت می توان گفت سنگ ساختمانی طبیعی تنها متریالی است که برای هر نوع کاربری مناسب است. و همچنین به دلیل ویژگی برش بپذیری خوبی که دارد در ساخت تمام قسمت های پلکان کاربرد دارد.

سنگ پله گرانیت

از طرف دیگر پله به دلیل اینکه فشار بیشتری از پوشش کف را تحمل می کند، باید مقاومت قابل قبولی داشته باشد. تا بر اثر گذشت زمان و شرایط نامساعد، دچار تغییر رنگ، شکستگی، لب پر شدن، … نشود.

حال انتخاب سنگ پله مناسب کاری است دشوار زیرا تنوع سنگ پله ساختمانی زیاد است. در بین این تنوع زیاد، سنگ گرانیت جز انتخاب های اول و دوم است. به این دلیل که:

سنگ پله گرانیت

گرانیت یکی از سنگ های ساختمانی بسیار مهمی است که از آن به عنوان سنگ پله، زیاد استفاده می شود. سنگ گرانیت دارای بافتی با دانه های متوسط تا درشت است. و با توجه به نوع کانی های موجود در آن، به رنگ ‌های گوناگونی از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه یافت می شود.

مزایای خرید سنگ پله گرانیت شامل بهره مندی از مقاومت بسیار بالای آن، دوام و ماندگاری بالا، نگهداری آسان، اشتعال ناپذیربودن، عایق حرارتی، مقاومت در برابر جذب آب، عدم ترک و شکستگی، عدم واکنش با مواد شوینده، … است.

البته بالاتر بودن وزن آن نسبت به مرمریت باعث افزایش اضافه بار در ساختمان می شود. از دیگر عیب های سنگ پله گرانیت، تنوع رنگی کمتر آن را می توان نام برد. همچنین هر چه سنگ گرانیت طرحی یکنواخت تر و یک رنگ تری داشته باشد، فرآوری پیشرفته تری روی آن صورت گرفته، پس قیمت بالاتری خواهد داشت.

خرید سنگ پله گرانیت از راه های متفاوتی امکان پذیر است. در صورتی که سنگی را برای پله پسنیدید، به سایتِ نمایشگاه و فروشگاه ملت سنگ مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه سنگی برای پله های خارجی مناسب است؟

سنگ های تراورتن، مرمریت و گرانیت. از سنگ های تراورتن با پرداخت های چرمی، گرانیت ها به صورت فلیم شده و مرمریت های چینی و کریستال استفاده می شود.

عرض پله باید چقدر باشد؟

بستگی به نوع پله دارد اما حداقل عرض پله مستقیم در پله دسترسی اصلی باید ۱۰۰ سانتی متر و در پله دارای پاگرد باید ۱۲۰ سانتی متر باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید