دانشنامه سنگ های ساختمانی

طراحی نما و ستون‌های سنگی در معماری سنتی

طراحی نما و ستون‌های سنگی در معماری سنتی

نمای سازه یکی از بخش‌های مهم آن بوده که نیاز به طراحی اصولی دارد تا بتواند جلوه جذابی را ایجاد کند. امروزه المان‌های متنوع و فوق‌العاده جذابی در فرایند طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این المان‌ها، استفاده از ستون‌های سنگی است. استفاده از انواع ستون‌های سنگی را می‌توانیم به عنوان یکی از جدیدترین ایده‌ها در طراحی و معماری داخلی و خارجی ساختمان‌های مختلف بدانیم. لازم به ذکر است که از متریال‌های مختلفی برای ساخت این ستون‌ها می‌توان استفاده کرد که یکی از آن‌ها سنگ است. نمودهای این مدل طراحی را می‌توانیم در معماری سنتی و سازه‌های مجلل بدانیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این سبک از طراحی آشنا شویم.

انواع مختلف ستون‌های سنگی

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در این زمینه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده، انواع مختلف این ستون‌های سنگی است. امروزه ایده‌های متنوعی در طراحی این ستون‌ها وجود داشته که باعث شده تنوع گسترده‌ای در میان آن‌ها به وجود آید، اما به صورت کلی این المان‌ها را می‌توانیم در دو دسته کلی مکعبی و گرد قرار دهیم که با عناوین چهارگوش و استوانه‌ای هم شناخته می‌شوند.

انواع مختلف ستون‌های سنگی

ستون استوانه‌ای

این ستون‌ها امروزه با استفاده از سنگ‌های پلاک یا همان تخت ساخته می‌شوند که ضخامت‌های مختلفی دارند و مشتری می‌تواند از میان آن‌ها به انتخاب بپردازد. ستون‌های گرد یکدست و یکپارچه هستند که به عنوان اصلی‌ترین ویژگی آن شناخته می‌شود. از این رو با هر مدل طراحی سازگاری بسیار بالایی دارد.

ستون چهارگوش

از ستون‌های چهارگوش نیز در تالارها، ساختمان‌های مجلل و محیط‌هایی از این قبیل استفاده می‌شود. این محصولات در دو دسته ساده و طرح دار در دسترس هستند و شما می‌توانید از میان آن‌ها به انتخاب بپردازید.

مزایای طراحی با ستون‌های سنگی

همان‌طور که اشاره کردیم بهره بردن از این ستون‌ها در طراحی‌های سنتی امروزه تا حد زیادی کاربرد دارد. افزایش کاربرد این المان‌ها در بیشتر موارد به دلیل مزایای متعدد آن‌هاست. در این بخش به معرفی چند نمونه از اصلی‌ترین مزایای استفاده از ستون‌های سنگی در طراحی می‌پردازیم.

جلوه زیبا

اصلی‌ترین مزیتی که استفاده از این المان‌ها به همراه دارد، مربوط به جلوه بصری آن است. این ستون‌ها هم در بخش داخلی و هم نمای خارجی مورد استفاده قرار گرفته و باعث ارتقای جذابیت نما می‌شوند. شما می‌توانید از این ستون‌ها استفاده کرده و نمای فوق‌العاده مجللی را ایجاد کنید.

نصب ساده

نصب ستون‌ها به مراتب ساده‌تری از سنگ‌ها نصب‌شده که این موضوع نیز یکی دیگر از مزایای استفاده از این المان‌هاست. این ستون‌ها به صورت جداگانه تولید شده و تا محل نصب حمل می‌شوند از این رو برای استفاده از آن‌ها تنها به یک فرد مجرب نیاز خواهید داشت تا بخش‌های مختلف آن‌ها را به یکدیگر چسبانده در محل مناسب نصب کند.

افزایش استحکام بنا

هیچ محدودیتی برای محل قرارگیری این ستون‌ها وجود ندارد. از این رو شما می‌توانید از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف برای افزایش استحکام سازه استفاده کنید.

سرعت بالای تولید

یکی دیگر از مزایای استفاده از این ستون‌ها که باید به آن توجه داشته باشید، سرعت بالای تولید آن‌ها نسبت به سنگ‌بری است. از این رو شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه‌تری به این متریال دسترسی داشته باشید.

بخش‌های مختلف ستون

ستون‌ها در برخی از مواقع به صورت یکپارچه تولید می‌شوند، اما گاهی اوقات از سه تکه مجزا تشکیل شده و باید توسط نصاب در محل مناسب خود قرار بگیرند. از این رو بخش‌های اصلی این ستون‌ها را می‌توانیم به صورت زیر بدانیم.

کله ستون

بالاترین بخش ستون را می‌توانیم همان کله یا سرستون بدانیم که نقش فوق‌العاده‌ای در زیبایی و جلوه نهایی ستون دارد. ستون‌ها می‌توانند مدل‌های مختلفی باشند و هیچ‌گونه محدودیتی در طراحی‌های آن‌ها وجود ندارد. توجه داشته باشید که در انتخاب سرستون باید دقت بالایی به خرج دهید تا در نهایت یک طراحی اصولی و زیبا داشته باشید.

پایه ستون

بخش دوم ستون، همان پایه آن بوده که مانند یک سکو عمل می‌کند. پایه ستون همان پاستون بوده که معمولا در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌های رومی، کلاسیک و مجلل به کار برده می‌شود. کف این المان‌ها به صورت تخت بوده و امروزه در دو مدل یک‌تکه و دوتکه تولید می‌شوند. شما می‌توانید بسته به سلیقه و سازه خود، از میان مدل‌های مختلف پاستون به انتخاب بپردازید.

تنه اصلی ستون

آخرین قسمت از ستون که باید معرفی کنیم، همان پایه اصلی آن است که می‌تواند با نقش و نگارهای مختلفی طراحی و تولید شود. طراحی این تنه می‌تواند اثرگذاری فوق‌العاده‌ای در زیبایی و جلوه بصری آن داشته باشد.

مزایای طراحی با ستون‌های سنگی

قیمت ستون سنگی

از دیگر موضوعاتی که در راستای آشنایی با ستون‌های سنگی در معماری سنتی اهمیت بالایی دارد، قیمت نهایی و تمام‌شده ستون است. امروزه انواع مختلفی از فروشگاه سنگ ملت سنگ در سطح کشور فعال هستند که این محصولات را به فروش می‌رسانند. قیمت نهایی و تمام‌شده ستون‌های سنگی معمولا به عوامل و فاکتورهای مختلفی وابسته بوده که از میان آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • نوع سنگ انتخابی
  • حجم و ابعاد ستون مدنظر
  • هزینه مربوط به ایاب و ذهاب
  • میزان ظرافت طرح روی ستون
  • نوع طرح و نقش ستون‌های سنگی
  • هزینه مربوط به نصب و اجرای طرح ستون سنگی

سنگ مناسب برای ستون سنگی در معماری سنتی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید، این است که امروزه سنگ‌های مختلف و گوناگونی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها برای طراحی نمای ستون‌های سنگی استفاده کنید. در بهترین حالت توصیه می‌کنیم به سراغ سنگ‌های طبیعی و کوه‌ها بروید تراورتن، مرمریت و مرمر از کاربردی‌ترین گزینه‌ها در این زمینه هستند که می‌توانند نتیجه فوق‌العاده‌ای به دنبال داشته باشند. لازم به ذکر است که انتخاب سنگ برای ساخت ستون تا حد زیادی به سلیقه مشتری، بودجه در دسترس و همچنین سبک نمای ساختمان وابسته است.

سخن پایانی

امروزه المان‌های متعدد و گوناگونی وجود دارند که شما می‌توانید در طراحی داخلی و معماری خارجی سازه‌های مختلف از آن‌ها بهره ببرید. یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها در این راستا، استفاده از انواع ستون‌های سنگی است. ستون‌های سنگی جلوه و جلال فوق‌العاده‌ای داشته و اغلب در ساختمان‌های فوق‌العاده لاکچری، بزرگ و انواع ویلاها مورداستفاده قرار می‌گیرند. در بخش‌های قبلی به صورت کامل با ستون‌های سنگی و انواع مختلف آن‌ها پرداختیم. بخش‌های مختلف این ستون‌ها، مزایای استفاده از آن‌ها و همچنین بهترین سنگ‌ها برای ساخت این المان‌ها را در بخش‌های قبلی به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم.

سؤالات متداول

1. مناسب‌ترین نوع سنگ برای ساخت ستون سنگی کدام است؟

سنگ‌های از قبیل تراورتن، مرمر و مرمریت از بهترین گزینه‌ها برای ساخت این ستون‌ها انتخاب می‌شوند.

2. ستون‌های سنگی از چند بخش تشکیل شده‌اند؟

ستون‌ها در دو دسته یکپارچه و سه‌تکه قرار می‌گیرند که ستون‌های سه‌تکه از بخش‌های سرستون، پایه ستون و بدنه آن تشکیل شده‌اند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.