دانشنامه سنگ های ساختمانی

سنگ صادراتی

صادرات سنگ ساختمانی ایران به بازار های جهانی

در ایران سنگهای صادراتی با تنوع رنگ و طرح فراوانی که دارد میتواند یکی از مهم ترین محصولات صادراتی غیر نفتی این کشور باشد. سنگ یکی از مهم ترین و اصلی ترین عناصر در ساختمان سازی است.

و ایران نیز به عنوان کشوری که از نظر معادن سنگ های ساختمانی غنی و پربار است می تواند به یکی از بهترین و اصلی ترین صادر کنندگان سنگ های ساختمانی شناخته شود.

کشورهای زیادی در زمینه تولید سنگ فعالیت دارند؛ و صادرات سنگ از این کشورها نسبت به ایران بیشتر است. این بدین علت است که توجه این کشورها به صادرات سنگ رشد روزافزونی داشته است.

بنابر آمارهای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در حال حاضر سهم صادرات سنگ در کشور از ۳.۱۶ % به ۱.۴ % کاهش‌ یافته و تنها 5-7% درصد سنگ ایران به صورت خام و فرآوری شده از معادن استخراج و صادر می‌شود.

در حالیکه کشور با داشتن حجم بالای معادن و منابع سنگ و با واردات تجهیزات مدرن می‌تواند بیش از ۵۰ % سنگ‌های فرآوری شده را مطابق با سلیقه و در ابعاد مختلف به متقاضیان جهانی آن صادر کند. و ارزش‌افزوده قابل‌ توجهی از این صنعت برای کشور ایجاد نماید.

مهمترین سنگ های صادراتی ایران کدام هستند؟

سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ مرمریت و سنگ چینی از مهم ترین سنگهای ساختمانی ایرانی هستند که برای عرضه به بازارهای خارجی کاملا مناسب می باشند.

ایران از کشورهای غنی از نظر معادن سنگ تراورتن، مرمر، چینی و مرمریت است. از این نظر می تواند در زمره بهترین صادر کننده گان سنگ ساختمانی دنیا قرار بگیرد. سنگهای ساختمانی هم می تواند به صورت خام و هم فراوری شده صادر شود.

سنگهای صادراتی ایران

تاثیر فراوری سنگ ساختمانی

فرآوری سنگ یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در هنگام صادرات سنگ به آن توجه شود. سنگ هایی که برای صادرات آماده می شوند باید به بهترین شکل ممکن فرآوری شده و با کیفیت بالایی صادر شوند. تا سنگ صادراتی بتواند با استانداردهای روز جهانی مطابقت نماید.

زیرا همانطور که می دانیم بازار رقابت سنگهای صادراتی بالا است. و زمانی که سنگ ایرانی به کیفیت جهانی نرسیده باشد در بازارهای جهانی مشتری نخواهد داشت. علاوه بر سنگ مرمریت و تراورتن، ایران در زمینه صادرات (Export) سنگ مرمر نیز می تواند به جایگاه های بالاتری نیز برسد.

نکات مهم در صادرات سنگ ساختمانی

همانطور که ذکر شد فرآوری سنگ یکی از مهم ترین مراحلی است که پیش از صادرات سنگ می توان انجام داد.

از دیگر عوامل مهمی که باید پیش از صادرات سنگ ساختمانی به آن توجه کرد عبارت اند از: برش سنگ ساختمانی، نحوه استخراج سنگ، باربری و نحوه بسته بندی،… . زیرا ممکن است در طول حمل و نقل به سنگ آسیب وارد شود.

در پالت بندی سنگ صادراتی باید به نکات زیر توجه شود:

  • فرآوری سنگ با توری و اپوکسی در سنگ های اسلب
  • قرار دادن تعداد مناسب سنگ در هر پالت
  • رعایت مسائل ایمنی اعم از استفاده از چوب در جلو و پشت پالت
  • کیفیت پالت و یا خرک های بسته بندی

کارخانه و مجتمع ملت سنگ، صادر کننده انواع سنگ ساختمانی در ابعاد سنگ تایل و سنگ اسلب به کشور های عراق، استرالیا، اروپا، کانادا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و … ایران می باشد.

سوالات متداول

مهمترین کشورهای وارد کننده سنگ ساختمانی ایران کدام کشور ها می باشند؟

کشورهای قطر، ترکیه، هند، چین و عراق

مهمترین استان های صادر کننده سنگ ساختمانی ایران، کدام استان ها هستند؟

لرستان و اصفهان از مهم ترین استان های صادر کننده سنگ ساختمانی ایران می باشند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.