دانشنامه سنگ های ساختمانی

بیشترین سنگ ساختمانی صادراتی ایران

بیشترین سنگ ساختمانی ایران که به کشورهای دیگر صادر می شود چیست؟

استفاده از سنگ ساختمانی در صنعت ساختمان سازی و انجام کارهای دکوراتیو نه تنها در ایران، بلکه در کل دنیا بسیار رایج است. پس می توان با اطمینان گفت، سنگ طبیعی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در دنیا می باشد. با این حال تعداد کمی از کشورها هستند که دارای معادن سنگ طبیعی می باشند.

بنابراین سنگ ساختمانی جز پر صادر شونده ترین مواد و متریالی در تمام دنیا می باشد. خوشبختانه کشور ایران از لحاظ دارا بودن ذخایر سنگ طبیعی بسیار غنی است. همچنین علاوه بر فراوانی معادن سنگ ساختمانی، سنگ ایران از نظر طرح، رنگ و جنس بسیار متنوع می باشد.

این تنوع زیاد سنگ ایرانی باعث شده، کشور ایران جز بزرگترین کشورهای تولید کننده سنگ ساختمانی در بازار سنگ جهان قرار گیرد.

سنگ صادراتی

صادرات سنگ ساختمانی

ایران دارای بیش از 1000 معدن فعال در کل کشور می باشد که بیشترین سهم را استان های اصفهان، لرستان، زنجان، مرکزی، آذربایجان غربی، شرقی … دارند. بیشترین استخراج سنگ ساختمانی از این معادن شامل سنگهای مرمریت، گرانیت، تراورتن و مرمر می باشد.

یکی از فاکتورهایی که باعث می شود یک کشور صادرات سنگ موفقی داشته باشد، تنوع رنگ سنگ ساختمانی است. سنگ ایرانی به دلیل داشتن تنوع رنگ بالا (در یک معدن ممکن است یک سنگ دارای 30 رنگ متفاوت باشد)، از محبوب ترین سنگهای صادراتی در بازار جهانی سنگ می باشد.

بیشترین سنگ ساختمانی ایرانی صادر شده

برخی از کشورها تنها می توانند یک نوع از سنگ ساختمانی را تولید و صادر کنند؛ مانند برزیل که فقط دارای معادن سنگ گرانیت است و یا کشور ایتالیا که معادن سنگ مرمریت دارد.

اما بنا بر گفته های بالا کشور ایران سنگ های مرمریت، گرانیت، تراورتن و مرمر را تولید، فراوری و صادر می کند. این سنگهای ساختمانی از باکیفیت ترین و متنوع ترین سنگ های طبیعی موجود در دنیا می باشند

صادرت سنگ

شرایط صادرات سنگ ساختمانی

سنگ طبیعی بعد از جا شدن از کوه به صورت مربع، مستطیل یا شش ضلعی فراوری می شود که اصطلاحا به آنها کوپ سنگ می گویند. سپس این سنگ ها را به کارخانه برده و عملیات فراوری مرحله دوم بر روی سنگ ها انجام می شود.

در کارخانه، کوپ سنگ را به قطعات باریکتر و کوچکتر برش می دهند تا به ابعاد سنگ اسلب و تایل برسند. ایده عال ترین سنگ ساختمانی برای صادرات، سنگ اسلب می باشد. اما متاسفانه در ایران بیشتر به جای صادرات سنگ با ابعاد سنگ اسلب، آن را به صورت کوپ خام را صادر می کنند.

این کار باعث می شود سنگ ساختمان ایران در بازار با قیمت کمتری به فروش برسد. علاوه بر ابعاد سنگ، موارد دیگری که برای صادرات سنگ باید به آنها توجه کرد، نداشتن ترک یا شکستگی، یکنواختی طرح و رنگ، نوع فراوری کردن سنگ، رعایت کردن استانداردهای جهانی، … می باشد.

کشورهای وارد کننده سنگ ایران

صادرات سنگ ساختمان ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم ها دچار رکود شده است. با این حال سنگ ایران هرچند به مقدار کم به کشور های دیگر صادر می شود. بیشترین کشورهایی که وارد کننده سنگ طبیعی ایران هستند، عبارتند از: عراق، چین، ترکیه، امارات، ایتالیا، کانادا، … .

نمایشگاه و فروشگاه مجموعه ملت سنگ با بیش از 10 سال حضور در بازار های بین المللی، انواع سنگ ساختمانی را مطابق با استاندارد های هر کشور، تولید و صادر می کند.

سوالات متداول

سنگ کار شده و سنگ کار نشده برای صادرات سنگ ساختمانی به چه معناست؟

سنگ کار شده یعنی سنگی که فراوری شده و به سنگ اسلب تبدیل شده و سنگ کار نشده به سنگهای کوپ خام می گویند.

بیشترین صادرات سنگ ایران به صورت کار شده است یا خام؟

بیش از نیمی از سنگ ایران متاسفانه به صورت خام یا کار نشده صادر می شود.

فراوری دوم سنگ که در کارخانه انجام میشه، شامل چه مراحلی است؟

فرآیند ها شامل براق کردن، برش کاری سنگ (stone)، …

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.