تفاوت سنگ تراورتن عباس آباد و حاجی آباد

تفاوت سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن از جمله سنگهای ساختمانی طبیعی است که در دسته سنگهای رسوبی قرار می گیرد. سنگ تراورتن به دلیل داشتن ویژگی های بسیار خوب و منحصربه فرد طرفداران زیادی را در سرتاسر دنیا به خود جلب کرده است. خوشبختانه کشور ایران یکی از غنی ترین کشورها در زمره تولید و فراوری سنگ تراورتن می باشد.

از مهمترین استان های ایران که دارای معادن سنگ تراورتن زیادی می باشد، استان مرکزی است. همچنین در این استان دو معدن مهم سنگ تراورتن قرار دارد. معادن سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن حاجی آباد.

این دو سنگ محبوبیت خاصی در بین سنگهای تراورتن دارند. سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن حاجی آباد این محبوبیت را مدیون رنگ و ویژگی های خود هستند.

در این مقاله قصد داریم به تفاوت های بیشتر این دو سنگ تراورتن بیشتر بپردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

سنگ عباس آباد ارزان

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد از معادن شهرستان نیم ور ِمحلات استان مرکزی استخراج می شود. این سنگ دارای زمینه کرم روشن است که درجات کیفیت پایین تر آن رنگی تیره تر و رگه ها و ناخالصی های بیشتری در آن دیده می شود. سنگ تراورتن عباس آباد را به دو صورت بی موج و موجدار برش می زنند.

این سنگ جز بهترین سنگ تراورتن نما شناخته می شود، به خصوص برای نمای رومی و کلاسیک. چرا جز بهترین سنگهای نما؟ زیرا امتحان خود را در آب و هوا های متفاوت و عوامل تخریب زا پس داده و از این امتحان سربلند بیرون آمده است.

سنگ تراورتن عباس آباد در برابر عواملی مانند باران های اسیدی، گرم و سرد شدن هوا، تابش خور خورشید، مواد شوینده، … مقاومت بسیار بالایی دارد.

علاوه بر مقاومت بالا، بر روی سطح سنگ تراورتن خلل و فرج وجود دارد. خلل و فرج باعث می شود ملات به خوبی در سنگ فرو رفته و سنگ بر روی سطح کار با چسبندگی بالا نصب شود. بنابراین اگر از این سنگ تراورتن در ارتفاع استفاده کردید، اصلا نگران این موضوع نباشید که بعد از گذشت چند سال سنگ نما از کار جدا شود.

انواع سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد از پر مصرف ترین سنگ های ساختمانی است. مانند سنگ تراورتن عباس آباد از معادن شهر محلات استخراج می شود. این سنگ دارای رنگ زمینه کرم روشن، تیره ، بژ و شکلاتی می باشد و به دو صورت موجدار و بی موج برش داده می شود.

این سنگ تراورتن نسبت به سنگ تراورتن عباس آباد تخلل کمتری دارد. به همین دلیل از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است و ساب پذیری خوبی دارد. سنگ تراورتن نما حاجی آباد را به صورت های چرمی، تیشه ای، آنتیک، … فرآوری می کنند.

این سنگ هم مانند سنگ عباس آباد از مقاوم ترین سنگهای ساختمانی به حساب می آید. سنگ حاجی آباد در برابر ضربه، سایش، آلودگی هوا، تغییرات جوی، باران ها اسیدی، … مقاومت بالایی دارد.

ویژگی های مشابه

در زمان خرید هریک از سنگها، این نکته را درنظر بگیرید که سنگ تراورتن عباس آباد از سنگ تراورتن حاجی آباد گران تر می باشد. درنتیجه اگر محدودیت هزینه ای دارید، سنگ حاجی آباد را استفاده کنید. اما اگر محدودیتی ندارید انتخاب بهترین سنگ از بین این دو سنگ تراورتن، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. زیرا هردو ویژگی های مشابه دارند.

سنگ تراورتن حاجی آباد و عباس آباد معمولا در ابعاد تایل یعنی ۴۰*۴۰ یا ۵۰*۵۰ برش به بازار عرضه می شوند. اما می توان این سنگها را در ابعاد سفارشی حتی ابعاد سنگ اسلب هم برش داد.

قیمت سنگ نما حاجی آباد

به ویژگی های بالا باید این خصوصیت را اضافه کنیم که این دو سنگ با گذشت زمان تغییر رنگ و ظاهر که نمی دهند هیچ، بلکه زیباتر هم می شوند. پس از هر دوی این سنگهای تراورتن می توان هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی استفاده کرد.

برای قسمت هایی از ساختمان مانند کفپوش، سنگ دیوار، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، پله، سنگفرش پارکینگ، … . حتی از این سنگها برای سنگفرش و جدول کشی پیاده رو ها در مکان های عمومی هم استفاده می شود.

قیمت هردو سنگ به عوامل متعددی از جمله یکنواخت بودن رنگ زمینه، روشن یا تیره بودن رنگ سنگ، موج دار و بی موج بودن سنگ، قطر و ضخامت سنگ، ابعاد سنگ، کیفیت فراوری سنگ، … بستگی دارد.

استفاده از هریک از این سنگها به ساختمان جلوه ای شیک و لوکس می دهد. به ویژه اگر در ابعاد اسلب استفاده شوند. زیرا در ابعاد اسلب بندکشی در سطح سنگ دیده نمی شود.

برای خرید هر کدام از این سنگهای تراورتن می توانید سفارش خودتان را به صورت اینترنتی بر روی سایت ملت سنگ ثبت کنید یا با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید. مجموعه ملت سنگ انواع سنگ تراورتن را با بهترین کیفیت و مطابق با قوانین استاندارد به بازار عرضه می کند.

سوالات متداول

سنگ تراورتن عباس آباد را به چه روش هایی فراوری می کنند؟

بیشتر به صورت چرمی، گیوتین، بادبر و اسلب فراوری می شود.

احتمال خرد شدگی و شکستگی در سرماهای شدید در این سنگها چقدر است؟

احتمال خرد شدگی و شکستگی این سنگها در مقایسه با سنگهای ساختمانی دیگر بسیار کم می باشد.

سنگ تراورتن حاجی آباد و سنگ تراورتن عباس آباد عایق صدا و حرارت هستند؟

بله دارای عایق حرارتی و صوتی بالایی هستند.

در کارهای دکوراتیو مانند مجسمه سازی هم میشه از این سنگ ها استفاده کرد؟

بله. برای کارهای دکوراتیو (decorative) هم کیفیت خوبی دارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin