شومینه سنگی

شومینه سنگی و تزیین دیوار شومینه با سنگ ساختمانی

در مقالات قبل در مورد کارهای تزیینی که با استفاده از سنگ نما ساختمانی می توانیم انجام دهیم صحبت کردیم. کارهایی مانند ساخت ستون سنگی، صراحی، آبنما های بی نهایت زیبا، … . اما در این ایجا قصد داریم درمورد شومینه یا بخاری دیواری به گفت و گو بپردازیم. زیرا شومینه هم در نمای سنتی کاربرد دارد و هم در نمای مدرن.

شومینه از قدیمی ترین کارهای دکوراتیوی بوده که در داخل خانه استفاده می شده است. هرچند که در ابتدا شومینه وسیله تزیینی نبوده و فقط برای ایجاد گرما آن را می ساختند. اما امروزه تنها گرمایش شومینه مهم نیست، بلکه زیبایی آن هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

علاوه بر کارایی شومینه، در گذشته آن را با سنگ های طبیعی بی قواره می ساختند. مانند سنگ های بزرگ رودخانه. اما در چند سال اخیر به دلیل اینکه زیبایی شومینه هم مورد توجه قرار گرفت، متریال مورد استفاده برای ساخت شومینه هم تغییر کرد.

بیشترین مصالحی که برای ساخت شومینه یا بخاری دیواری استفاده می شود، سنگهای ساختمانی و تزئینی، شیشه، سیمان، آجر، چوب می باشد. هرکدام از این مواد بر اساس نوع سوخت شومینه انتخاب می شود.

سنگهای ساختمانی و تزیینی برای دیوار شومینه

انواع شومینه

شومینه های جدید دیگر با سوختن چوب تولید گرما نمی کنند. زیرا هم باعث آلودگی محیط می شود و هم چوب به فراوانی در دسترس نیست. بر همین اساس سازندگان شومینه نوع سوخت بخاری های دیواری را به کلی تغییر داده اند.

  • شومینه برقی: همانطور که از اسمش پیدا است این مدل از شومینه با وصل به جریان برق، گرما تولید می کند.
  • شومینه گازی: شومینه های گازی کارایی خوبی دارند، اما در مکان هایی می توان آن را نصب کرد که بتوان شومینه را به گاز وصل کرد.
  • شومینه الکلی: این شومینه در مقایسه با دو مدل قبل استفاده راحت تری دارند. زیرا نوع سوخت آنها الکل و اتانول می باشد. به همین دلیل در هر مکانی می توان آن را نصب کرد. اما در مقابل برای گرم کردن فضاهای بزرگ مناسب نیستند.

تزیین دیوار شومینه با سنگ ساختمانی

در حال حاضر شومینه ها یا رومیزی هستند یا دیواری که نوع دیواری آن هنوز پرطرفدار ترین است. شومینه های دیواری را می توان هم به دیوار های اصلی خانه نصب کرد، هم می توان به صورت دیوار جدا کننده دو فضا و هم به صورت یک دیوار تزیینی جدا.

فروش سنگی ساختمانی

سنگهای ساختمانی مانند سنگ آنتیک، سنگ های مرمر و مرمریت به خصوص در ابعاد سنگ اسلب بهترین و زیباترین سنگ های طبیعی هستند که می توان از آنها برای تزیین شومینه استفاده کرد.

همچنین سنگ ساختمانی را می توان در ساخت همه مدل های شومینه به کار برد. اگر سبک نمای داخلی خانه شما حالت سنتی دارد می توانید از سنگ ساختمانی آنتیک برای تزیین دیوار شومینه استفاده کنید.

اما اگر نمای داخلی یک نمای مدرن است، سنگ مرمریت علی الخصوص سنگ مرمر مناسب ترین متریال برای این قسمت از نما می باشند. زیرا هم طرح های بسیار فریبنده و چشم نواز و لوکسی دارند و هم سنگ مرمر قابلیت عبور نور از خود را دارد.

زیبایی دیوار شومینه تزیین شده با سنگ ساختمانی را می توان با وسایل دیگری چندین برابر کرد. شمع ها در ابعاد و شکل های مختلف، چراق های قدیمی، نورپردازی های خاص، گلدان، قاب عکس، کتاب، یادگاری های قدیمی، ظرف های جدید و لوکس یا هر وسیله ای که شما بخواهید بر روی دیوار قرار دهید.

برای دیدن سنگ های ساختمانی می توانید  به وبسایت ملت سنگ مراجعه کنید؛ اما اگر باز هم در بین انتخاب سنگ مورد نظر خود دچار سردرگمی شدید با کارشناسان ملت سنگ تماس بگیرید.

سوالات متداول

سنگ آنتیک چه نوع سنگی است؟

سنگ آنتیک به قطعات شکسته و خرد شده انواع سنگ ساختمانی که در معدن از سنگ کوپ جدا می شوند، می گویند.

نوع جنس سنگ آنتیک چیه؟

سنگ مرمریت، تراورتن، گرانیت، ترامیت، … . اما اغلب سنگ تراورتن است.

دیوار شومینه هایی که قبلا ساخته شدند را میشه الان تزیین کرد؟

بله به راحتی. به خصوص با سنگ آنتیک (Antique stone) این کار در مدت زمان کوتاهی و بدون جمع کردن وسایل خانه.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin