دانشنامه سنگ های ساختمانی

انواع سنگ ساختمانی سیلور

مقایسه و بررسی دو سنگ تراورتن سیلور آذرشهر و مرمریت پرشین

رنگ دودی یا سیلور ازجمله رنگهای محبوبی است که در ساخت و طراحی ساختمان ها کاربرد فراوانی دارد. خوشبختانه این رنگ در سنگهای ساختمانی با تنالیته های متفاوت هم نیز وجود دارد.

و این به این معنا است که دست معماران و طراحان برای استفاده از سنگهای ساختمانی با زمینه رنگی سیلور بسیار باز است. چرا این رنگ برای معماران و طراحان مهم است؟ زیرا رنگ دودی یا سیلور، رنگی است که به دلیل خنثی بودن آن، با همه رنگ ها و لوازم قابل ترکیب شدن می باشد.

در نتیجه استفاده از این رنگ یا متریال هایی با این زمینه رنگی، از اولویت های هر طراح و معمار می باشد. و از آنجایی که سنگهای ساختمانی در نمای داخل و نمای خارج ساختمان استفاده زیادی دارند، بودنِ این رنگ در بین سنگهای ساختمانی هم اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه این رنگ سیلور در تمام دسته های سنگهای ساختمانی طبیعی وجود دارد.

اما دو نمونه از مطرح ترین سنگها با رنگ زمینه دودی عبارتند از: سنگ تراورتن سیلور آذرشهر و سنگ مرمریت پرشین. از آنجایی که از پراستفاده ترین سنگهای ساختمانی طبیعی به حساب می آیند، به توضیح و بررسی این دو سنگ سیلور پرداخته ایم. تا از دلایل محبوب بودن این سنگها آگاه شوید و انتخاب بهتری داشته باشید.

سنگ تراورتن سیلور آذرشهر

سنگ تراورتن سیلور آذرشهر

شهر آذرشهر از شهرهای استان آذربایجان شرقی است و از مهمترین شهرهای دارای معدن در ایران می باشد. زیرا این شهر دارای مرغوب ترین، زیبا ترین و خاص ترین سنهای تراورتن است. سنگ تراورتن سیلور آذرشهر هم یکی از این سنگهای طبیعی است.

سنگ نما سیلور آذرشهر دارای زمینه رنگی خاکستری یا دودی است که بر روی آن هاله هایی به رنگ سفید، طلایی و گاها مسی موجود دارد. نحوه ترکیب شدن رنگ خاکستری با این هاله های رنگی باعث خاص شدنِ سنگ سیلور آذرشهر در مقایسه با دیگر سنگهای تراورتن سیلور شده است.

سنگ تراورتن سیلور آذرشهر بیشتر در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد. و دلیل آن هم ویژگی های بسیار خوبی است که باید یک سنگ نما داشته باشد. ویژگی هایی مانند:

 • براق و شفافیت بالا
 • تخلخل کمتر درمقایسه با سایر سنگهای تراورتن
 • مقاوم در برابر تغییرات جوی، ترک و خرد شدگی
 • مقاومت بالا
 • رنگ ثابت در معرض نور آفتاب
 • عایق صدا و حرارت
 • در دسترس بودن و قیمت بسیار مناسب

ویژگی مثبت دیگر تراورتن سیلور آذرشهر این است که آن را به دو صورت موجدار و بی موج تولید و فراوری می کنند.

سنگ مرمریت پرشین سیلک

سنگ مرمریت پرشین سیلک

سنگهای مرمریت و سنگهای تراورتن، سنگهای طبیعی هستند با تفاوت های فراوان. اولین تفاوت آنها در ظاهر آنها است. سنگهای مرمریت به دلیل ظاهر براق و صیقلی ای که دارند، و همچنین به دلیل هاله هایی که بر روی سطح سنگهای مرمریت وجود دارد، بسیار زیباتر هستند.

مرمریت پرشین سیلک هم از این قاعده مستثنا نیست. سنگ کف مرمریت پرشین سیلک و دیگر تولیدات از این سنگ از معادن نزدیک شهر نیریز استان فارس استخراج می شود. پرشین سیلک استون دارای زمینه رنگی خاکستری تیره یا روشن می باشد با هاله هایی سفید رنگ. سنگ مرمریت برعکس سنگ تراورتن مناسب استفاده در نمای خارجی نمی باشد.

اما بسیار زیاد در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. در قسمت هایی مانند: دیواره های داخلی، سنگفرش داخلی، سرویس بهداشتی، میز و کانتر آشپزخانه، لابی، پله و راه پله، … . همچنین اگر بخواهیم ویژگی های این سنگ را برشماریم به فاکتورهای زیر برمی خوریم:

 • تراکم بسیار بالا
 • ساب پذیری فوق العاده
 • مقاومت فشاری مناسب
 • جذب آب ناچیز
 • مقاومت سایشی مناسب
 • تخلخل مناسب
 • رنگ و طرح منحصر بفرد

انتخاب هریک از این سنگها، انتخاب ایده عالی است. زیرا هر دو، ویژگی های مثبت زیادی دارند. به تنها نکته ای که در زمان خرید این سنگها باید توجه کرد، نوع کاربری سنگ است.

برای خرید سنگ تراورتن سیلور آذرشهر و سنگ مرمریت پرشین سیلک و یا مشاوره می توانید به نمایشگاه و فروشگاه ملت سنگ مراجعه کنید و با کارشناسان مجموعه صحبت کنید.

سوالات متداول

از سنگ تراورتن سیلور آذرشهر فقط برای نمای خارجی میشه استفاده کرد؟

خیر در نمای داخلی هم می توان استفاده کرد. به ویژه برای کف و دیوارهای داخلی. اما عمده کاربرد آن در نمای خارجی می شود.

سنگ مرمریت سیلک امپرادور همان سنگ مرمریت پرشین سیلک است؟

بله. سنگ مرمریت پرشین سیلک به هر دوی این نام ها در بازار شناخته می شود.

سنگ تراورتن سیلور آذرشهر به چه روشی فراوری می شود؟

این سنگ به صورت صیقلی، چرمی، کات بروکن و سنگ گیوتین فرآوری (Processing) میگردد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.