دانشنامه سنگ های ساختمانی

ویژگی‌‌ها و کاربردهای سنگ چینی در دکوراسیون داخلی

ویژگی‌‌ها و کاربردهای سنگ چینی در دکوراسیون داخلی

همان طور که می‌دانید سنگ‌ها از آن مصالح ساختمانی هستند که از قدیم تا به امروز در ساخت ساختمان‌ها کاربرد دارند. سنگ چینی یکی از این سنگ‌ها است که با ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود توسط سازندگان و معماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ جزء سنگ‌های پرکاربرد در ساخت و ساز است که علاوه بر نمای ساختمان، در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می‌شود‌. زیرا که سنگ چینی از استحکام و دوام فوق‌العاده‌ای ساخته شده و در اکثر بخش‌های ساختمان از مکان‌های مرطوب و آب‌ریز گرفته تا مکان‌های خشک کاربرد خواهد داشت. در ادامه مقاله قرار است با کاربردها و ویژگی‌هایی که سنگ چینی در دکوراسیون داخلی دارد، آشنا شوید. 

آشنایی با سنگ چینی 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سنگ چینی بنا بر نام آن محصول کشور چین است. در صورتی که این سنگ پرکاربرد از معادن کشور خودمان استخراج و بهره برداری می‌شود. می‌توان این سنگ را از معادنی معروف مانند الیگودرز، یزد، نی ریز، سیرجان و ازنا استخراج نمود. سنگ چینی جزء سنگ‌های آهکی دگرگون قرار می‌گیرد که از بلورهای درشت و قابل رویت تشکیل شده است. بنابراین نوع ترکیب شیمیایی و مقدار دگرگونی این سنگ به نسبت معدنی که از آن استخراج می شود متفاوت خواهد بود.

آشنایی با سنگ چینی 

ویژگی‌های سنگ چینی

سنگ چینی از کانی‌هایی نظیر هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … تشکیل شده و کانی‌های کلسیت و لاستونیت جزء اصلی‌ترین کانی‌های آن هستند. به همین دلیل هرچه مقدار کانی کوارتز در این سنگ بیشتر شود، سنگ نیز سختی بالاتری خواهد داشت. یعنی در صخامت‌های کم، در برابر فشارهای زیاد تحمل خوبی از خود نشان می‌دهد.

رنگ این سنگ‌ها اغلب سفید بوده و بدون رگه هستند. هم‌چنین نوع کریستالی آن‌ها دارای بلورهای ریز است. از این نمونه سنگ‌های چینی برای ساخت تزئینات ساختمانی و مجسمه‌های سنگی استفاده می شود. بنابراین می‌توان گفت که سنگ‌های چینی با جلای خیره کننده و بی نظیر خود همواره مورد توجه معماران و طراحان ساختمانی قرار دارند. 

ویژگی‌‌های سنگ چینی برای دکوراسیون داخلی چیست؟

برخی از ویژگی‌های سنگ چینی که براساس آن‌ها می‌توان از این سنگ در دکوراسیون داخلی استفاده کرد، به شرح زیر هستند:

 • این سنگ در برابر هوازدگی‌های سطحی و عمیق مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. 
 • همان طور که گفته شد سنگ چینی رنگ روشنی دارد؛ به همین دلیل مقدار ناچیزی گرما را به خود جذب می‌کند و یکی از سنگ‌های خنک به شمار می‌رود.
 • به سنگ چینی سنگ کریستال نیز گفته می‌شود که این نام به دلیل داشتن ذرات بلورینی است که نور را از خود عبور می‌دهند.
 • این سنگ در برابر نفوذ آب مقاوم است. زیرا تخلخل بسیار پایینی دارد. به همین دلیل حتی اگر به مدت طولانی در معرض آب قرار گیرد آسیب نخواهد دید. 
 • مقاومت فشاری، استحکام و طول عمر این سنگ بسیار بالا است و آن در برابر ضربه ترک نمی‌خورد.
 • چیزی که باعث استفاده سنگ چینی در پروژه‌های ساختمانی شده، طیف‌های رنگی متنوع و زیبای این محصول است.
 • علاوه بر این‌ها سنگ چینی دارای قابلیت حکاکی است و می‌توان نقش و نگارهای متنوع روی آن اجرا کرد. 
ویژگی‌های سنگ چینی

کاربرد سنگ چینی در دکوراسیون داخلی 

سنگ چینی با ویژگی‌های منحصر به فرد خود هم در نمای خارجی ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال باید دید در چه مواردی می‌توان از این سنگ استفاده کرد. کاربردهایی که می‌توان برای سنگ چینی در دکوراسیون داخلی برشمرد، به ترتیب زیر هستند:

 • با توجه به استحکام و دوام فوق‌العاده‌ای که دارد، در اکثر بخش‌های ساختمان از مکان‌های مرطوب گرفته تا خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سنگ چینی می‌تواند در برابر نفوذ آب مقاومت خوبی از خود نشان دهد؛ به همین دلیل در مراکز و سرویس‌های بهداشتی که نیاز به نظافت و پاکیزگی دارند، استفاده می‌شود. 
 • می‌توان از این سنگ برای کف ساختمان نیز استفاده کرد.
 • استفاده از این سنگ در دیواره‌های داخلی ساختمان همچنین سنگفرش‌های داخلی و حتی مکان‌هایی که آب‌ریزی وجود دارد پیشنهاد می‌شود. 
 • جهت تزیینات ساختمانی و مجسمه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کاربرد آن در کف و دیوار لابی، راهرو و پلکان‌ها در مجتمع‌های اداری، تجاری و مسکونی نیز قابل بررسی است.

جمع بندی 

سنگ چینی از جمله سنگ‌های ساختمانی است که با رنگ روشن و رگه‌های جذاب در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ ویژگی‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهد که باعث می‌شود بتوان در بخش‌های مختلف ساختمان از آن استفاده کرد. به همین دلیل است که این سنگ همواره مورد توجه معماران و طراحان ساختمانی قرار دارد. 

سوالات متداول

1. کدام ویژگی باعث می‌شود بتوانید سنگ چینی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید؟

سنگ چینی با طیف رنگی متنوع و هم‌چنین قابلیت حکاکی به دکوراسیون داخلی زیبایی و جلای خیره‌کننده‌ای می‌بخشد.

2. چرا می‌توان از سنگ چینی در مراکز سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد؟

سنگ چینی می‌تواند دربرابر نفوذ آب مقاومت کند و مراکز سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار گیرد.

3. در کنار دیواره‌های داخلی ساختمان و سنگفرش‌های داخلی، در چه مواردی می‌توان سنگ چینی را در دکوراسیون داخلی به کار برد؟

میتوان سنگ‌های چینی را برای ساخت تزئینات ساختمانی و مجسمه‌های سنگی به کار برد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.