دانشنامه سنگ های ساختمانی

سنگ چینی چیست؟ آشنایی با ویژگی، کاربرد، مزایا و معایب

سنگ چینی چیست؟ آشنایی با ویژگی، کاربرد، مزایا و معایب

همان طور که می‌دانید از مصالح پرمصرف در ساخت ساختمان‌ها سنگ‌ها هستند که به دلیل داشتن مصارف مختلف در ساختمان، دارای انواع متفاوتی هستند. یکی از انواع سنگ ساختمانی سنگ چینی است که کاربرد بسیار متعددی دارد. این کاربرد از ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد این سنگ منشا می‌گیرند. به همین دلیل است که برای این نوع سنگ می‌توان مزیت‎های فراوانی نسبت به محصولات دیگر در نظر گرفت. در ادامه مقاله قرار است ویژگی‌ها و مزیت‌های سنگ چینی که در نهایت منجر به کاربرد آن‌ها در سازه‌های مختلف شده‌اند، بررسی شوند. 

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی از جمله سنگ‌هایی است که در دسته سنگ‌های آهکی دگرگون قرار می‌گیرند و از بلورهای درشت تشکیل شده که کاملا قابل رویت هستند. همان طور که می‌دانید هنگامی که توده‌ای از سنگ‌های آهکی تحت فشار و حرارت قرار می‌گیرند، متبلور و دگرگون خواهند شد. در این فرآیند انواع سنگ‌ها با ترکیب شیمیایی و مقدار دگرگونی متفاوت تشکیل می‌شوند که این تفاوت با توجه به معدنی که از آن استخراج شده‌اند، به وجود می‌آید.

از آن جایی که سنگ چینی از انواع سنگ‌های آهکی است، در آن کانی‌هایی نظیر هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و… یافت می‌شوند. از اصلی‌ترین کانی‌های تشکیل دهنده این سنگ می‌توان به کلسیت و ولاستونیت اشاره کرد. به علاوه چنانچه در این سنگ مقدار کانی کوارتز بیشتر باشد، سختی آن بیشتر خواهد شد. گاهی اوقات تصور می‌شود که این سنگ محصول کشور چین است. با این حال سنگ‌چینی از معادن کشور استخراج و بهره برداری می‌گردد.

ویژگی‌های سنگ چینی چیست؟

ویژگی‌های سنگ چینی چیست؟

یکی از راه‌های خرید بهترین سنگ چینی از فروشگاه سنگ، بررسی ویژگی‌های این سنگ جذاب است. این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

1. در برابر شرایط جوی مقاومت بالایی دارد

اینکه سنگ چینی می‌تواند در برابر شرایط جوی مقاومت کند، این امکان را می‌دهد تا بتوان در فضاهای باز از این نوع سنگ استفاده کرد. باید بدانید که کاربرد این سنگ در فضاهای بیرون از ساختمان بسیار زیاد است. برای مثال می‌توان سنگ‌چینی را در سنگ فرش پیاده رو، سنگ پله جلو ساختمان، نما و… ساختمان‌ها مشاهده نمود.

2. می‌تواند نور را عبور دهد

برجسته‌ترین و مهم‌ترین ویژگی سنگ چینی قابلیت آن در عبور نور است. با وجود این ویژگی، سنگ‌چینی ساختاری بلوری پیدا کرده و می‌توان گفت شباهت زیادی به سنگ مرمر دارد. به همین دلیل است که به آن سنگ کریستال نیز گفته می‌شود. بنابراین سنگ چینی را به زیبایی هر چه تمام‌تر مشاهده می‌کنید. 

3. گرما را جذب نمی‌کند

در مناطقی که گرمسیر هستند، عدم جذب گرما یک ویژگی بسیار حائز اهمیت به حساب می‌آید. بررسی این ویژگی باعث می‌شود شما باتوجه به منطقه‌ای که قرار است از سنگ‌چینی استفاده کنید، خرید خود را انجام دهید. این سنگ با توانایی عدم جذب گرما به خنک ماندن ساختمان کمک می‎کند.

4. در برابر فشار و ضربه مقاومت می‌کند

سنگ چینی از جمله سنگ‌های مقاوم و محکم است که به دلیل تراکم بالا و ساخته شدن تحت فشار زیاد به وجود می‌آید. با وجود چنین ویژگی سنگ کف چینی یکی از محبوب‌ترین سنگ‌ها است. به علاوه می‌توان در محیط‌های صنعتی و فضاهایی همانند آشپزخانه که امکان سقوط و عبور اجسام سنگین بر روی سنگ وجود دارد، استفاده نمود. 

5. مقاومت سایشی بالایی دارد

یکی از مشکلات اصلی که در هنگام استفاده از سنگ‌های کف ساختمان نگرانی به وجود می‌آورد، از بین رفتن کیفیت ظاهری در اثر رفت و آمد زیاد است. با وجود سنگ‌های چینی این مشکل حل شده است. با وجود سختی بالایی که این سنگ دارد علاوه بر خراش در برابر سایش نیز مقاوم خواهد بود. به طریقی که می‌توان در در محیط‌های آموزشی، تجاری و اداری که افراد مدام در رفت و آمد هستند نیز سنگ‌چینی را بدون نگرانی به کار برد.

معایب سنگ چینی کدام‌اند؟

علاوه بر مزیت‌های گفته شده، می‌توان معایبی را نیز برای سنگ‌چینی برشمرد. بررسی معایب نیز در هنگام خرید بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بنابراين اين معایب سنگ چینی به‌صورت زیر است:

  1. تنوعی در طرح و رنگ ندارد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر سنگی ظاهر و طرح‌های موجود در بافت سنگ است. حتی بسیاری از افراد پیش از خرید سنگ زیبایی و طرح‌های آن را مدنظر می‌گیرند. متاسفانه سنگ‌های چینی از این ویژگی مستثنی است و تنوع رنگی بالایی ندارد. 

  1. چسبندگی ندارد

عدم چسبندگی به دلیل تراکم بالای ساختار سنگ‌چینی و عدم وجود تخلخل در سنگ چینی ایجاد شده که از معایب بزرگ است. چنانچه بخواهید از این سنگ در سنگ نما استفاده کنید، عدم چسبندگی سنگ‌چینی به ملات یک عیب بزرگ تلقی می‌شود. زیرا که استحکام نما کاهش یافته و می تواند خطرناک جلوه کند و حتی هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد. 

معایب سنگ چینی کدام‌اند؟

کاربردهای سنگ چینی 

باتوجه به ویژگی و مزیت‌های جذاب سنگ‌چینی مست آن کاربردهای زیادی را برای این سنگ مورد بررسی قرار داد. این کاربردها عبارتند از:

  • فضای خارجی 

همان طور که گفته شد کاربرد سنگ چینی در فضای خارجی ساختمان بسیار زیاد است. چراکه این سنگ می‌تواند در برابر شرایط جوی و گرما و سرمای هوا مقاومت کند. می‌توان این کاربرد را در چند بخش مورد بررسی قرار داد:

نمای ساختمان 

به دلیل توری پشت سنگ و افزایش چسبندگی سنگ کریستال، می‌توان از آن در نمای ساختمان بهره برد. هم‌چنین استفاده از این سنگ به‌عنوان نمای ساختمان در مناطق گرمسیری بسیار پرطرفدار است. زیرا سنگ‌چینی با رنگ روشن خود گرما را دفع کرده و فضای ساختمان را خنک نگه می‌دارد. هم‌چنین می‌تواند در برابر هوازدگی و خوردگی مقاومت کند. علاوه بر این‌ها تابش آفتاب به‌ندرت قادر است که کیفیت ظاهری آن را تحت تاثیر قرار دهد.

سنگفرش پیاده رو 

دیگر کاربرد سنگ چینی در فضای خارجی مخصوص سنگفرش پیاده رو است. این سنگ در پیاده روها و ساخت جدول به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا که می‌توان سطح آن را به صورت تیشه‌ای فرآوری و از لغزندگی آن کم کرد.

  • فضای داخلی 

علاوه بر فضای خارجی، سنگ‌چینی در فضای داخلی کاربردهای متنوعی دارد. کاربرد سنگ چینی در فضای داخلی به شرح زیر خواهد بود:

سرویس بهداشتی و آشپزخانه 

سنگ‌چینی با جذب پایین آب می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای سرویس بهداشتی و آشپزخانه باشد. به‌علاوه این سنگ در با سختی بالای خود در برابر خراش و ضربه مقاومت می‌کند. بنابراین می توان از آن به عنوان یک سنگ کانتر ایده آل یاد کرد.

کفپوش 

می‌توان سنگ‌چینی را یک کفپوش مناسب برای راهروها، سالن ها و اتاق معرفی کرد. در واقع سنگ کریستال می‌تواند در برابر سایش و فشار مقاومت بالایی از خود نشان دهد و دوام بسیار زیادی دارد. 

المان‌های تزئینی 

دیگر کاربرد جذاب سنگ چینی در فضای داخلی مربوط به فضاهای تزئینی است. این سنگ با وجود خاصیت عبور نور می‌تواند المان‌های جذابی را برای دکوراسیون‌های داخلی به‌وجود آورد. اگر به دنبال زیبایی و جذابیت ویژه بر دیوار پذیرایی خود هستید، می‌توانید از سنگ کریستال بهره ببرید. به علاوه می‌توان در پشت تلویزیون سنگ بوک مچ و فور مچ چینی نصب کرد.

جمع بندی 

سنگ‌چینی از جمله سنگ‌های ساختمانی است که با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود می‌تواند در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار گیرد. سنگ چینی با مقاومت در برابر شرایط جوی، ضربه و فشار گزینه‌ی مناسبی برای فضاهای خارجی است. از طرفی هم می‌تواند با عبور نور درخشش و جذابیت ویژه‌ای را در نماهای ساختمانی ایجاد کند. 

سوالات متداول 

1. سنگ چینی چه نوع سنگی است؟

سنگ چینی یک نوع سنگ آهکی دگرگون است که با ویژگی‌های مخصوص به خود در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. چرا می‌توان در مناطق گرمسیری از سنگ‌چینی استفاده کرد؟

زیرا که این سنگ قادر است گرما را دفع کند و به همین دلیل ساختمان خنگ نگه داشته می‌شود.

3. دلیل استفاده از سنگ چینی در دکوراسیون داخلی منازل چیست؟

از آن جایی که سنگ‌چینی می‌تواند نور را از خود عبور دهد می‌تواند المان‌های جذابی را برای دکوراسیون‌های داخلی به وجود آورد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.