دانشنامه سنگ های ساختمانی

انواع سنگ نمای خارجی

کاربرد سنگ نما در بیرون و نمای خارجی ساختمان

نمای خارجی شامل چه قسمت هایی از ساختمان می باشد و از سنگ نما در کجای این قسمت ها می توان استفاده کرد؟ موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. در مقاله انواع نمای خارجی سنگی ساختمان در ایران کدام اند؟ به طور مفصل درمورد رایج ترین نماهای خارجی مورد استفاده در ایران پرداخته ایم؛ اما سنگ نمای مناسب برای آنها چیست؟

حتما به این نکته توجه کردید که قبل از اینکه به هر مکان یا ساختمانی که قرار است وارد شویم، اول نمای خارجی ساختمان را برانداز می کنیم و بر اساس برداشتی که از نمای خارجی ساختمان می کنیم، تصوراتی درمورد نمای داخلی، افرادی که در آن ساختمان هستند، طرز تفکر سازنده یا صاحب ساختمان، … به صورت ناخودآگاه در ذهن ما شکل میگیرد.

مثلا اگر از نمای خارجی لذت ببریم با دید مثبت به ساختمان وارد می شویم و توقع داریم با افرادی رو به رو شویم که خوش برخورد، خوش پوش، گرم، … باشند. برعکس همین موضوع هم اتفاق می افتد.

ممکن است برای همه افراد به این شکل نباشد ولی نمای خارجی در برداشت اولیه آدم ها بسیار تاثیر گذار است به همین دلیل نباید بدون فکر و توجه به نمای خارجی ساختمان یا هر مکانی دیگر، آن را ساخت.

قیمت سنگ پله

یکی از موثرترین عوامل برای زیبا سازی این قسمت از ساختمان این است که نمای خارجی با نمای داخلی از هر لحاظ هماهنگ باشد، به خصوص در نوع متریالی که در هر دو نما استفاده می کنیم.

سنگ ساختمانی جز آن دسته از متریالی است که کاربرد فراوانی هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی دارد. شاید هیچ مصالحی مانند سنگ نما نباشد که علاوه بر زیبایی طبیعی، از مقاوم ترین آنها هم باشد. همچنین از این سنگهای ساختمانی می توان در همه ی سبک های معماری از جمله مدرن، رومی، سنتی، … استفاده کرد.

ویژگی های سنگ نما برای نمای بیرونی

متریالی که در قسمت خارجی ساختمان استفاده می شود، در برابر عوامل تخریب زیادی قرار دارد. از جمله: تغییرات آب وهوا – مانند سرد و گرم شدن هوا، بارش باران، برف، …-، تابش نور خورشید، آلودگی هوا، … . به همین دلیل نمی توان هر متریالی را استفاده کرد.

سنگ طبیعی ساختمانی به این دلیل که در شرایط سختی تشکیل می شود، از مقاوم ترین مصالح ساختمانی به حساب می آید. اما با اینکه تنوع سنگ ساختمانی بسیار زیاد است، ولی همه آنها برای استفاده در نمای خارجی مناسب نیستند.

سنگ نما ای که قرار است در قسمت بیرونی ساختمان استفاده کنیم باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

  • مقاومت در برابر نور خورشید: بعضی از سنگ ها در برابر نور خورشید تغییر رنگ می دهند.
  • مقاومت در برابر نفوذ آب: سنگ های طبیعی رسوبی در برابر جذب آب مقاوم نیستند. آنها با جذب آب باران یا برف، به راحتی ترک می خورند و با مرور زمان خرد می شوند.
  • دارای خلل و فرج باشند: خلل و فرج باعث می شود، ملات به خوبی به سنگ طبیعی بچسبد و با گذشت زمان از کار جدا نشود.
  • به راحتی تمیز شود: از آنجایی که دسترسی به نمای خارجی مشکل است، اکثر نمای ساختمان ها با گذشت زمان کثیف می شوند. باید برای این قسمت از سنگ هایی استفاده شود که در مدت زمان کم و به راحتی تمیز شوند. سنگ اسلب، به دلیل دارا بودن ابعاد بزرگ، راحت تر تمیز می شود تا سنگ های تایل.
قیمت سنگ نما گرانیت

کاربرد سنگ ساختمانی در نمای خارجی

تقریبا نمای خارجی ساختمان شامل تمام قسمت هایی است که جز نمای داخلی به حساب نمی آیند. این قسمت ها عبارت اند از: نمای خارجی یا بیرونی ساختمان، محوطه و فضای سبز، پله و راه پله بیرونی، پارکینگ هایی که جزیی از حیاط هستند، دیوارها و سنگفرش بیرونی ساختمان، … .

ذکر این نکته در اینجا خالی از لطف نیست که کاربرد سنگ ساختمانی در فضای سبز شامل آّبنما، نیمکت، راه عبور برای رفتن به باغچه، تزیین قسمتی از کف باغچه، … است.

بهترین سنگ ساختمانی برای نمای خارجی

در بین سنگ های ساختمانی مرمریت، مرمر، تراورتن، گرانیت، اونیکس، … سنگ های تراورتن و گرانیت از همه مقاومت تر هستند. اما تنوع رنگ و زیبایی سنگ تراورتن از سنگ گرانیت بیشتر است.

در بین سنگ های تراورتن هم سنگ تراورتن عباس آباد، سنگ تراورتن حاجی آباد، سنگ تراورتن آتشکوه، تراورتن کاشان، تراورتن طبس، تراورتن تکاب، … از پرفروش ترین سنگ های تراورتن برای نمای خارجی هستند.

از سنگ های گرانیت بیشتر برای سنگ کف نمای بیرونی ساختمان استفاده می کنند. سنگ گرانیت نطنز، گرانیت نهبندان، سنگ گرانیت تویسرکان، گرانیت رزان، … هم از پر استفاده ترین سنگ های گرانیت هستند.

کارشناسان ملت سنگ در هر زمانی آماده مشاوره خرید سنگ ساختمانی برای هر نوع کاربردی، چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین به شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

سنگ اسلب چه ابعادی دارد؟

سنگ اسلب ابعاد حدودی 102*220 سانتی متر. در بعضی موارد بیشتر هم می شود.

از سنگ مرمریت نمیتوان در فضای بیرونی استفاده کرد؟

خیر، زیرا هم در برابر نور خورشید تغییر رنگ می دهد و چون جز سنگ های رسوبی است، جذب آب تقریبا بالایی دارد.

می توان سنگ ساختمانی و چوب را با هم در فضای بیرونی استفاده کرد؟

بله ولی باید درنظر بگیرید نگهداری سنگ ساختمانی و چوب (Wood) متفاوت از یکدیگر هستند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.